Društvo

Zašto nismo imali gripu prošle sezone i šta nas očekuje ove zime?

Autor Dragana Božić

Bliži se sezona gripe, pa je opravdana zabrinutost stručnjaka od toga da će ove godine, kada skoro da i nema epidemioloških mjera, broj zaraženih biti veći nego prethodnih godina.

Izvor: Envato

Od pojave korona virusa 2020., broj zaraženih virusom gripe je jako mali, a epidemiolozi takve brojke iz prethodne dvije godine pripisuju strogim epidemiološkim mjerama koje su bile na snazi.

Ove godine, epidemiološke mjere u većini zemalja, pa tako i kod nas, skoro da i ne postoje (ili ih se malo ko pridržava), pa epidemiolozi s pravom brinu o nadolazećoj zimi.

U Institutu za javno zdravstvo RS (IZJ RS) kažu da je teško predvidjeti kako će se odvijati predstojeća sezona gripe.

“Kada govorimo o novoj sezoni gripe, godinama unazad podaci iz Australije u vezi kretanja gripe pomažu u predviđanju onoga što čeka sjevernu hemisferu na jesen. Sezona gripe u južnoj hemisferi, tačnije u Australiji koja obično traje od maja do septembra, već je premašila svoj petogodišnji prosjek. Od 19. juna 2022. oko 85 odsto slučajeva gripe u Australiji bilo je uzrokovano gripom A (H3N2), za koju se zna da uzrokuje teže epidemije”, rekli su za Mondo u IZJ RS i naglasili da je prema podacima iz ove zemlje posebno povećano obolijevanje kod djece mlađe od pet godina.

Navode da pri tumačenju podataka iz Australije treba uzeti u obzir i njihovo strogo zaključavanje koje je bilo gotovo jedinstveno u svijetu, što je populaciju svakako snažno izolovalo od kontakta i sa drugim virusima, pa je memorijski imunitet kod te populacije jako oslabio.

Kako navode u Institutu za javno zdravstvo, i SAD je tokom vrhunca pandemije COVID-19 doživjela nagli pad stope gripe zbog mjera nošenja maski i fizičke distance.

Manjak izloženosti virusima gripe tokom posljednje dvije sezone gripe mogao bi biti problematičan. Budući da su posljednjih nekoliko sezona gripe bile tako blage, moglo bi doći do smanjenja kolektivnog imuniteta na gripu, što bi pogodovalo pogoršanju sezone gripe, ali teško je reći kako će se to tačno odvijati”, naglasili su u Institutu.

Kao prednost vide današnje ponašanje nakon dvije i po godine pandemije, kada ljudi rjeđe bolesni odlaze na posao, u školu ili na razna druženja, što će, kako tvrde, ići u korist manjeg širenja respiratornih virusa, pa samim tim i gripe.

Sezona gripe počinje u oktobru, a vrhunac dostiže u periodu od decembra do februara.

(Mondo)