Svakog dana u BiH se uništi 767.123 obroka jer se na doniranu hranu plaća PDV, a to na godišnjem nivou iznosi 280 miliona obroka koji bi mogli biti donirani. Još poraznija je činjenica da svaka peta osoba u BiH živi ispod linije siromaštva.
Prema postojećim zakonima u BiH kompanije koje doniraju hranu moraju na tu doniranu robu da plate PDV, dok ukoliko tu hranu bace na deponijama dobijaju potvrdu kojom su oslobođeni ovog poreza, što na kraju dovodi do uništavanja ogromnih količina hrane od koje bi svega tri odsto zadovoljilo potrebe javnih kuhinja.
Kako je rečeno na predstavljanju projekta “Niko gladan. Niko sam” koju provodi Fondacija Mozaik sa svojim partnerima, a uz finansijsku podršku Američke agencije za međunarodni razvoj urađena je analiza koja je pokazala da je ukupni iznos vrijednosti donirane hrane u 2020. iznosio 82,7 miliona KM sa uračunatim iznosom PDV-a, od čega na plaćeni iznos PDV-a odlazi 12,01 miliona KM.
"Zvanični podaci o količini uništene hrane u Bosni i Hercegovini ne postoje. Na osnovu podataka dobivenih iz primarnog istraživanja, utvrđeno je da je u 2020. godini vrijednost uništene hrane iznosila 126,6 miliona KM. Sa druge strane, procjene UN-a ukazuju da se godišnje uništi 140.000 tona hrane u Bosni i Hercegovini", naveli su iz Fondacije Mozaik.
Vođeni ovim podacima pokrenuli su inicijativu da se kroz izmjenu Zakona o PDV-u, donacije hrane oslobode plaćanja ovog poreza čime bi se omogućilo da ta hrana bude donirana javnim kuhinjama koje brinu o ugroženom stanovništvu.
Kako su istakli država uvođenjem ove mjere ne gubi novac, a dobija mnogo.
“Od strane nadležnih naišli smo na veliko razumijevanje, te se u novom Zakonu o PDV-u nalazi član kojim se donirana hrana oslobađa od PDV-a, a taj zakon bi uskoro trebao da se nađe pred Parlamentom BiH”, rekao je Zoran Puljić, direktor Fondacije Mozaik.
Kako je naveo, u slučaju usvajanja Zakona u ovom obliku, da bi incijativa zaista zaživjela, te da bi javne kuhinje i njihovi korisnici osjetili korist, potrebno je sve popratiti regulisanjem podzakonskih akata, uvođenjem pravilnika koji bi jasno definisali način oslobađanja od poreza za doniranu hranu.
“Jedno od rješenja za lakši proces doniranja hrane je i uspostavljanje digitalne banke hrane, kao online prostora za uvezivanje preduzeća koja žele transparentno donirati hranu sa javnim kuhinjama i udruženjima kojima je hrana potrebna i koji će je dostaviti do krajnjih korisnika”, naglasio je Puljić.
Dodao je da je pored navedenog potrebno usvojiti izmjene Zakona o poljoprivredi, kreirati Pravilnik o doniranju hrane, kao i Registar posrednika i Vodič za doniranje hrane, te da bi sve navedeno trebalo biti realizovano do juna 2023. godine ukoliko dobiju podršku nadležnih.
U Bosni i Hercegovini danas ima najmanje 60 javnih kuhinja u kojima se hrani najmanje 16.800 ljudi. Dodatno, mnogi primaju i dnevne obroke ili mjesečne pakete pomoći u namirnicama da bi preživjeli. Prije šest mjeseci u Bratuncu je otvorena i prva javna kuhinja za bebe, a u Lukavcu djeluje javna kuhinja za djecu sa invaliditetom.
Fondacija Mozaik naglasila je da postoje zahtjevi za otvaranje novih javnih kuhinja u Goraždu, Višegradu, Širokom Brijegu, i drugim sredinama, a broj korisnica i korisnika javnih kuhinja stalno raste.
(Mondo)