Društvo

U Banjaluci obilježen Dan oslobođenja u Prvom svjetskom ratu (FOTO)

Autor Dušan Volaš

Služenjem molebana nestalim i poginulim borcima i civilima Prvog svjetskog rata u banjalučkom Hramu Hrista Spasitelja i svečanim programom obilježen je Dan ulaska Srpske vojske u Banjaluku 1918. godine. U okviru programa obilježavanja položeni su vijenci na Spomenik banu

Izvor: Ana Bencun/Srna

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić poručio je danas da se obilježavanjem 104 godine od ulaska srpske vojske u Banjaluku pokazuje poštovanje prema vojsci koja je oslobodila ovaj dio Balkana u Prvom svjetskom ratu i svim narodima donijela slobodu.

"Danas kada živimo u najvećoj slobodi treba da se sjetimo naših junaka koji su nam udarili i temelj i pečat i napravili svetionik, koji se ne može srušiti, jer svijetli u našim dušama i prenijećemo ga svoj djeci", rekao je Stevandić na svečanosti povodom obilježavanja ovog značajnog istorijskog datuma.

On je napomenuo da je to bila jedina vojska koja je bila oslobodilačka i nije vodila akcije prema bilo kome, dok su sve druge vojske koje su dolazile na ove prostore vršile zločine i rušile vjerske spomenike.

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Duško Milunović izrazio je zadovoljstvo što je na dostojan i svečan način obilježen jedan od najvažnijih datuma za Srbe sa ove strane Drine.

"Ulaskom srpske vojske u Banjaluku prekinuto je viševjekovno ropstvo Srba na ovim prostorima, prvo od turskog carstva, a poslije toga i od Austro-ugarskog", rekao je Milunović novinarima.

On je naveo da je oko 25.000 sunarodnika učestvovalo u sastavu srpske vojske u Prvom svjetskom ratu i dalo veliki doprinos oslobađanju i proboju Solunskog fronta, ali i prodoru srpske vojske koja je oslobodila Beograd, a potom i Banjaluku.

Gradski menadžer Bojan Kresojević rekao je da se srpski narod dokazao u odbrani svoje slobode i otadžbine u velikim ratovima.

"Naši preci i naša vojska ostavili su nam najsvetije - slobodu, ali i obavezu da branimo svoju otadžbinu, te da učimo da je branimo i u miru, kao i u ratu", rekao je Kresojević.

Svečanosti povodom obilježavanja ovog značajnog datuma prisustvovali su i izaslanik predsjednika Republike Srpske Radovan Kovačević, predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija, konzul Srbije u Banjaluci Miloš Vujić.

Svečanost su svojim prisustvom uveličali i predstavnici Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka, nevladinih organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske i NOR-a, Udruženja potomaka i poštovalaca ratnih dobrovoljaca 1912-1918. godine, gradskih i opštinskih nevalidnih organizacija i građani.

Obilježavanje ovog značajnog istorijskog datuma organizuju odbori vlada Republike Srpske i Srbije za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova.

Ulazak srpske vojske u Banjaluku 1918. godine predstavlja veliki istorijski događaj koji je označio slobodu za srpski narod sa ovih prostora nakon viševjekovnog ropstva pod Turcima, te od 1878. godine pod Austro-ugarskom.

Nakon herojske borbe i proboja Solunskog fronta 15. septembra 1918. godine, srpska vojska je za 45 dana oslobodila Beograd, a u Banjaluku je ušla 21. novembra 1918. godine.

U Prvom svjetskom ratu poginulo je oko 1,3 miliona Srba, gotovo trećina stanovništva tadašnje Srbije.

MONDO/Srna

Tagovi