Društvo

Kasne plate radnicima u tri bolnice u Srpskoj, oglasili se ministarstvo i Fond zdravstva

Autor Željko Svitlica

U pojedinim zdravstvenim ustanovama u Republici Srpskoj kasne isplate plata, a nadležno ministarstvo apeluje da se ovaj problem riješi što prije. U FZO RS navode da su oni svoje obaveze izmirili.

Izvor: Mondo - Ivana Šimundža

Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske će, uvažavajući potrebe radnika, nastojati da što prije pronađe rješenje za prevazilaženje trenutnog problema u vezi sa kašnjenjem isplate plata u pojedinim zdravstvenim ustanovama, iako je, "u prvom redu, menadžment ustanova zadužen za poslovanje zdravstvenih ustanova i realizaciju ugovora sa Fondom zdravstvenog osiguranja".

Iz ovog ministarstva navode da su upoznati o problemu kašnjenja isplate plate radnicima od nekoliko dana u bolnicama u Gradišci, Doboju i Istočnom Sarajevu, te da je održan i sastanak sa direktorima s ciljem razmatranja prijedloga modela za prevazilaženje ovog problema.

"Prema informacijama iz zdravstvenih ustanova, u ostalim bolnicama u Republici Srpskoj redovno se isplaćuju plate zaposlenih", saopšteno je iz Ministarstva.

Iz Ministarstva podsjećaju da Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske sa javnim zdravstvenim ustanovama ugovara i finansira zdravstvenu zaštitu osiguranih lica, odnosno pružanje zdravstvenih usluga i ne isplaćuje plate radnicima, dok je rukovodstvo ustanova dužno da organizuje poslovanje ustanova kojima rukovodi.

U saopštenju je naglašeno da, prema informacijama Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, ovaj fond nema dugovanja po ovom osnovu prema pomenutim zdravstvenim ustanovama.

Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske ostaje posvećeno da sa Fondom zdravstvenog osiguranja Republike Srpske pronalazi dugoročna rješenja za stabilnost zdravstvenog sistema, posebno uvažavajući činjenicu da je zbog rasterećenja privrede u prethodnom periodu smanjena stopa doprinosa za zdravstveno osiguranje, kojima se finansira zdravstveni sistem, navodi se u saopštenju.

Iz Ministarstva podsjećaju da je u Republici Srpskoj na snazi su novi zakoni u oblasti zdravstva, Zakon o zdravstvenoj zaštiti i Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju, koji donose brojne nove modele unapređenja usluga zdravstvene zaštite za stanovništvo, kao i mogućnosti za unapređenje poslovanja zdravstvenih ustanova.

FZO: Za dugoročnu održivost potrebni dodatni izvori finansiranja

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske nema neizmirenih obaveza prema zdravstvenim ustanovama i sve te ustanove su svoje tranše dobile pravovremeno, u skladu sa ugovorom i pruženim uslugama, rečeno je Srni u Fondu.

Iz Fonda ističu da Fond na vrijeme izmiruje obaveze prema zdravstvenim ustanovama, uz napomenu da finansira usluge koje zdravstvene ustanove pružaju osiguranim licima, a ne isplaćuje plate zdravstvenim radnicima.

Povodom pisanja pojedinih medija da kasne plate u nekoliko bolnica Srpske, a u kojima se pominje i Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, iz Fonda naglašavaju da Fond nije prava adresa kada je riječ o poslovanju zdravstvenih ustanova i isplati plata, već je to prvenstveno menadžment zdravstvenih ustanova.

Iz Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske ističu da je u ovoj godini Fond izdvojio za zdravstvene ustanove za oko 79 miliona KM više u odnosu na prošlu. U narednoj godini planirano je oko 37 miliona KM više za zdravstvene ustanove, odnosno za zdravstvenu zaštitu osiguranika.

U odnosu na 2016. godinu izdvajanja za zdravstvenu zaštitu povećana su za više od 200 miliona KM.

Kako bi bila obezbijeđena dugoročna održivost zdravstvenog sistema neophodni su dodatni izvori finansiranja, dodaju u Fondu.

Iz Fonda zdravstvenog osiguranja navode da je cijena zdravstvenih usluga sa cijenama u okruženju uprkos tome što su izdvajanja za zdravstveno osiguranje u drugim zemljama znatno veća.

"Zemlje okruženja imaju i dodatne izvore prihoda, od premija osiguranja, od autoodgovornosti i akciza na duvan i alkohol, dok su kod nas jedini izvor prihoda doprinosi za zdravstveno osiguranje i pri tome je stopa doprinosa ove godine smanjena sa 12 na 10,2 odsto", navode iz Fonda zdravstvenog osiguranja.