Društvo

Spasioci Civilne zaštite RS: U Turskoj smo stekli ogromno iskustvo

Autor Željko Svitlica

Specijalizovani tim Republičke uprave civilne zaštite za traganje i spasavanje iz ruševina uspješno i profesionalno je izvršio sve postavljene zadatke tokom desetodnevne spasilačke misije u razorenom turskom gradu Kahramanmarašu, kaže Novitović.

Izvor: Republička uprava civilne zaštite Republike Srpske

Novitović je podsjetio da je pripadnici specijalizovanog tima Civilne zaštite, koji se vraćaju kući, u spasilačku misiju u Tursku upućeni po naredbi predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, a po odluci Vlade Srpske.

"Radeći u izuzetno teškim uslovima na terenu, članovi operativnog tima uz podršku logističkog tima, ali i medija, građana i rukovodstva Srpske, uspjeli su u ovoj misiji. Na najbolji način predstavili su Republiku Srpsku, ne samo u Turskoj, već u cijelom svijetu", naglasio je Novitović.

On je istakao da Republika Srpska treba da bude ponosna na sve pripadnike Republičke uprave civilne zaštite, kao i članove Gorske službe spasavanja i drugih ekipa koje su učestvovali u ovoj humanoj misiji u Turskoj.

"Stekli smo ogromno iskustvo, ali i trajna prijateljstva. Ipak taj unutrašnji osjećaj zadovoljstva kada smo sa kolegama iz Turske agencije za zaštitu i spasavanje /AFAD/ pronašli i iz ruševina izvukli jedanaestogodišnju djevojčicu je neopisiv. To je uspjelo da ublaži strahote koje su tamo zatekli", rekao je Novitović.

Zemljotres djevojčica
Izvor: RTRS

Novitović kaže da je spasilačka misija mogla biti produžena za još deset dana, ali je odluka AFAD-a da u regionu Kahramanmaraša prekinu akciju potrage i spasavanja iz ruševina i da oni sa svojim timovima i teškim građevinskim mašinama uđu u sanaciju štete pričinjene u zemljotresu.

"Zato je naš konvoj jutros napustio kamp. Prešli smo oko 600 kilometara, od 2.400, tako da ćemo uskoro biti u blizini Ankare. Pravimo pauze, vodimo računa o bezbjednosti svakog našeg pripadnika, kako bi se svi zdravi vratili u Republiku Srpsku", zaključio je Novitović.

Srpski spasioci su u Tursku otputovali 7. februara kako bi pomogli tamošnjim spasiocima i stanovništvu u potrazi za preživjelima.

Snažni zemljotresi magnitude 7,7 i 7,6 stepeni po Rihterovoj skali pogodili su tursku pokrajinu Kahranmanmaraš 6. februara. Dodatnih nekoliko stotina potresa osjetilo se u susjednim zemljama, najsnažnije u Siriji.

Prema posljednjim podacima, usljed zemljotresa poginulo je više od 39.000 ljudi, od čega u Turskoj najmanje 31.500, a u Siriji 8.500.