Negativan stav koji su Hrvatska i Slovenija zauzele prema diplomama koje su studenti stekli na univerzitetima u BiH jeste njihovo suvereno pravo, ali i problem koji se mora riješiti u razgovorima i u zajedničkom interesu, poručili su učesnici Rektorske konferencije BiH.
Ministar za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske Željko Budimir rekao je da je Srpska u proteklom vremenu učinila puno u spoljnom vrednovanju kvaliteta u BiH.
"Agencija za visoko obrazovanje Srpske kontinuirano radi na podizanju kvaliteta visokog obrazovanja, kroz spoljno vrednovanje i ovo nije samo problem Republike Srpske, nego i cijele BiH", rekao je Budimir novinarima.
On je naveo da na Rektorskoj konferenciji nije bilo riječi o akciji "Klaster", te naveo da Ministarstvo očekuje vrlo brzo prve rezultate inspekcijskog nadzora, nakon čega će biti donesene i prve mjere.
Budimir smatra i da je potrebno udružiti snage na nivou BiH u borbi protiv negativnih pojava u visokom obrazovanju.
Rektor Univerziteta u Banjaluci Radoslav Gajanin, koji je i predsjedavajući Rektorskom konferencijom BiH, smatra da je potrebna intenzivnija saradnja agencija koje su zadužene za visoko obrazovanje i njegovo unapređenje na nivou BiH sa relevantnim agencijama Hrvatske i Slovenije, kako bi se otklonili nedostaci koji postoje.
Prema njegovom mišljenju, BiH treba da uloži napore i da otkloni probleme u prostoru visokog obrazovanja, kako bi postala punopravna članica ENKE (Agencije koja vrši akreditaciju agencija za akreditiranje).
Gajanin je napomenuo i da problem nije u tome da diplome studenata stečene u BiH nisu priznate u Hrvatskoj i Sloveniji, nego da agencije za visoko obrazovanje ove dvije zemlje izdaju mišljenje sa rezervom.
"Ali, to mišljenje nije obavezujuće za poslodavce, te diplome stečene na univerzitetima u BiH su apsolutno relevantne i studenti mogu bez problema da konkurišu na tržištu rada i Hrvatske i Slovenije, ali i EU, ali i da studije koje su započeli u BiH nastave u Hrvatskoj ili Sloveniji, ili bilo kojoj drugoj državi u EU", pojasnio je Gajanin.
Ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta Hercegovačko-neretvanskog kantona Rašid Hadžović smatra da su razlozi za nepriznavanje diploma stečenih u BiH, u Hrvatskoj i Sloveniji politički, te da resorno ministarstvo nije upoznato kako je Univerzitet u Mostaru jedini univerzitet u BiH čije diplome Hrvatska priznaje.
"Sveučilište u Mostaru je bez mog znanja pozvalo Agenciju za znanost iz Republike Hrvatske koja je došla i izvršila akreditaciju bez nadležnosti bilo koga ispred Ministarstva nauke, kulture i sporta", rekao je Hadžović.
On smatra da je potrebno da se Agencija za visoko obrazovanje BiH ponovio učlani u ENKU, a do tada da se pokrene saradnja na nivou Savjeta ministara BiH i Hrvatske, kako bi Agencija za znanost akreditovala javne univerzitet u BiH.
Direktor Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH Enes Hašić očekuje da će se zajedničkim snagama pronaći rješenje za nastali problem u vezi sa diplomama, te da BiH treba da riješi pitanja koja postoje, kako bi Agencija postala punopravna članica ENKE.
"Treba da unaprijedimo naš obrazovni prostor koji ima svojih nedostataka, jer je rascjepkan na 12 obrazovnih vlasti i nije harmonizovan. Moramo uskladiti prostor, te učiniti da je studiranje jednako teško ili jednako lako u svim dijelovima BiH", rekao je Hašić.
U Rektoratu Univerziteta u Banjaluci danas je održana sjednici Rektorske konferencije BiH o temi "Razmatranje problematike priznavanja diploma stečenih u BiH u zemljama regiona (Slovenija i Hrvatska)".
(SRNA)