Društvo

Patrijarh Porfirije za vikend u Mrkonjić Gradu

Autor Dušan Volaš

Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije boraviće sutra i u nedjelju, 30. aprila, u posjeti Mrkonjić Gradu povodom osveštanja obnovljenog Hrama Rođenja Presvete Bogorodice koji je teško oštećen u posljednjem ratu 1995. godine, kada ga je granatirala hrvatska vojska.

Izvor: Srna/Borislav Zdrinja

Patrijarh Porfirije će sutra u 17.45 časova prisustvovati svečanoj doksologiji, koja će biti služena u čast njegovog dolaska, kao i večernjem bogosluženju.

U nedjelju, 30. aprila, u 9.00 časova patrijarh Porfirije služiće Svetu arhijerejsku liturgiju, nakon koje će u 13.00 časova biti priređen kulturno-umjetnički program, objavljeno je na sajtu Srpske pravoslavne crkve (SPC).

Starješina Hrama Rođenja Presvete Bogorodice Savo Janković rekao je Srni da je ovaj hram uvijek dijelio sudbinu srpskog naroda ovog kraja i stradao sa njim i istakao da je posjeta srpskog patrijarha od velikog značaja i veliki blagoslov.

"Dolazak patrijarha Porfirija ima veliki značaj i daje snagu svima nama, da nas pouči, da nas blagoslovi i da nam da snage da nastavimo sa dobrim i čestitim djelima", istakao je protojerej-stavrofor Janković.

Načelnik opštine Mrkonjić Grad Dragan Vođević pozvao je stanovnike ovog mjesta, ali i sve vjernike, da dostojanstveno, u što većem broju, dočekaju patrijarha Srpske pravoslavne crkve.

Vođević je za Srnu rekao da opština zajedno sa crkvenom opštinom učestvuje u organizaciji posjete patrijarha Porfirija.

"Povod posjete je osveštanje obnovljenog Hrama Rođenja Presvete Bogorodice, a važno je istaći da su u obnovi učestvovale institucije, privrednici i brojni građani", naglasio je Vođević.

Hram Rođenja Presvete Bogorodice podignut je na mjestu drevne crkvice koja je izgorjela u požaru, a koji je 1883. godine zahvatio Varcar Vakuf - kako se nekada zvao ovaj grad.

To se desilo 3. septembra kada je u 3.00 časa ujutru buknuo jak požar, koji je, između ostalih gradskih dragocjenosti, odnio i pravoslavnu crkvu.

Stradanja za vrijeme Drugog svjetskog rata nisu mimoišla ni Bogorodičin hram, te je obnavljan i u vremenu od 1953. do 1960. godine.

Hram je novo stradanje doživio u posljednjem ratu, kada su ga neprijateljske jedinice xrvatske vojske 1995. godine granatirale i zapalile, ali voljom Božijom nije izgorio.

U obnovi, koja je počela 2013. godine, učestvovali su parohijani, lokalna zajednica, kao i republičke institucije. Hram je pokriven bakrom, postojeći stubovi su ojačani novim betonskim stubovima, urađene su kvalitne kamene fasade, kameni podovi i uvedeno grijanje.

SRNA