Društvo

Mještani dva prijedorska naselja protiv rudnika: Šta ćemo kada ostanemo bez vode? (VIDEO)

Autor Nikolina Damjanić

Predstavnici Centra za životnu sredinu, zajedno sa mještanima MZ Bistrica i "Dr Mladen Stojanović" upozorili su danas da za otvaranje dva rudnika uglja u blizini Prijedora nisu riješene sve zakonske procedure.

Izvor: Centar za životnu sredinu

Dragan Ostić, koordinator kampanje „Stop prljavoj energiji, budućnost je obnovljiva” iz Centra za životnu sredinu kaže da je Božo Marić došao prije 12 godina u selo i uvjerio mještane da na pomenutom zemljištu želi graditi etno selo. Mještani su ga podržali to jer bi zajednica imala koristi od toga. Zatim kompanija "Drvoexport" podnosi inicijativu za koncesiju za eksploataciju uglja na tom području i bez odobrenja kreće sa radovima. Prije mjesec dotjerane su mašine i počele su sa kopanjem.

"U Bukovoj kosi se isto dešava prodaje se zemlja ali još nema mašina", rekao je Ostić.

Daniel Lazić, rekao je u ime svih mještana da ne žele da im se uništi životna sredina te su spremni i na radikalne poteze.

"Još uvijek ne znamo čije su mašine škoje su već tamo. Ovo je apsurd svih apsurda, da u pravnoj državi niko ne pita građane i da se bez saglasnosti radi. Ugrožena su vrela koja napajaju kuće, sve je prokopano, pitam institucije - šta kad ostanemo bez vode? Ako neko stoji iza tih ljudi neka nam javi. Mi smo razočarani, svi su na našoj strani, a pomaka nema, niko ne želi da nam pomogne. Ići ćemo i na radikalnije mjere i nećemo odustati od odbrane našeg mjesta, da li ćemo doći pred Gradsku upravu, zgradu Vlade ili na ulicu, čuće se na vrijeme.", kaže Lazić.

Miroslav Curić, predsjednik Savjeta mjesne zajednice “dr Mladen Stojanović” (Veliko Palančište) kaže da je cjelokupna situacija odavno pripremana.

"Nemoguće da se odjednom zna za ugalj. Čuli smo da se planira što prije krenuti u eksploataciju uglja, što građani odbijaju. Ne želimo rudnik, želimo čist vazduh i našu prirodu. Otkupili su površine koje su zapuštene i oko 25 posto je otkupljeno, vozila su na terenu, i stvara se nesigurnost i nemir šta će biti dalje".

Curić je upozorio na velika zagađenja, jer na tom lokalitetu ima oko 12 odsto sumpora.

"To smo rekli i ministru. Veći dio nas neće da prodaje svoja imanja niti da se otvara rudnik. Ako bude rudnik, stanovništvo je osuđeno na iseljavanje".

Podsjećamo, mještani MZ “dr Mladen Stojanović”, Veliko Palančište organizovali su zborove građana, dok su mještani MZ Bistrica organizovali su i proteste protiv otvaranja rudnika, iz razloga što su zabrinuti za posljedice koje iskopavanje uglja može imati po zdravlje stanovnika, kao i kvalitet životne sredine i prirode.

Redžib Skomorac, pravni savjetnik Centra za životnu sredinu kaže da za dodjelu koncesija nema pravnog uporišta.

"Dodjela koncesija za ugalj na tom području nije predviđena strateškim dokumentom koji je usvojila NSRS. Zašto taj dokument nije revidiran poslije 2007. godine, niko ne zna jer je do sad trebao pet puta revidirati. I to je pravna praznina koju Vlada RS zloupotrebljava. Saznali smo da je pokrenuta inicijativa kod Vlade za iskop, ali smo podnijeli tužbu i sve dok se ne donese odluka suda, ne smije se raditi na terenu. Zahtijevali smo i od Ministarstva za energetiku da obustave radove, ali svi su se oglušili. Zloupotreba ovlaštenja izvršne vlasti. Što se tiče Bistrice, tamo je u toku kršenje ljudskih prava na imovinu i miran život i javni red i mir. Nijedan akt organa vlasti nije praćen kroz te radove, nema lokacijskih uslova ni dozvola", dodao je Skomorac.

Konferencija se organizuje povodom najava o otvaranju dva rudnika uglja lignita na području opštine Prijedor, na lokalitetu Mjesne zajednice Bistrica i Mjesne zajednice dr Mladen Stojanović (lokalitet Bukova kosa), a za koje je samoinicijativne ponude za dodjelu koncesija podnijelo preduzeće “Drvo-Export” d.o.o. iz Teslića, te protivljenja mještana koji ne žele iskopavanje uglja u blizini njihovih kuća i imanja.

(MONDO/BN)