Društvo

Mjere na suzbijanju zaraze: Zbog afričke kuge eutanazija svinja u Semberiji

Autor Dušan Volaš

U semberskom selu Gornji Dragaljevac danas je, u skladu sa protivepidemiološkim mjerama, ukopana 41 uginula i eutanazirana svinja iz jednog domaćinstva u kojem se pojavila afrička kuga, saopšteno je iz Gradske uprave.

Izvor: Grad Bijeljina

Kako se navodi, o ozbiljnosti situacije govori i činjenica da je za sutra zakazana eutanazija još 37 svinja i to samo u jednom domaćinstvu.

Teren na kojem se ukopavaju životinje je u gradskom vlasništvu.

U toku je dalje uzorkovanje i sigurno je da će broj ovih domaćinstava biti veći, ocjenjuju u Gradskoj upravi.

Gradonačelnik Bijeljine LJubiša Petrović je nakon posjete Gornjem Dragaljevcu rekao da je procijenjena vrijednost danas uništenih zaraženih svinja 15.000 KM i da je onima koji žive od uzgoja svinja dovedena u pitanje egzistencija.

"Treba svi da budemo svjesni koliki je ovo udar na ekonomiju, ne samo Bijeljine, već i Republike Srpske u ovom trenutku, i koliki udar tek može da bude", naveo je on i pozvao domaćine da se ne plaše da prijave pojavu zaraze, bez obzira da li imaju prijavljeno gazdinstvo ili ušne markice na svinjama.

Zbog pojave zaraze zabranjen je rad stočne pijace u Bijeljini i najavljen strog nadzor nad poštovanjem ove zabrane, dok će na putevima na području u kojem se pojavila afrička kuga biti postavljene dezinfekcione barijere.

Izdata je i naredba Lovačkom udruženju "Semberija" da izvrši preventivni odstrel divljih svinja na zaraženom i ugroženom području, kako bi analizom uzoraka bilo utvrđeno da li su ove životinje zaražene.

"Poslali smo i dopise Upravi za indirektno oporezivanje BiH i Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara, tražeći informaciju na područje kojih gradova i opština Republike Srpske su uvožene svinje, koji uvoznik ih je uvozio, u kom periodu i kog uzrasta su bile, jer i to može da bude put ulaska virusa u Srpsku", rekao je Petrović.

Veterinar Duško Trifković naveo je da je zaraza za sada potvrđena u Donjoj Čađavici, te Srednjem i Gornjem Dragaljevcu.

"Ova bolest nije opasna za ljude, ali je izuzetno opasna za svinje. Prenosioci bolesti su najčešće divlje svinje, a simptomi su apatičnost životinja, povraćanje, gubitak apetita, crvnilo po koži, pobačaji pri prašenju i visok mortalitet", pojasnio je Trifković.

SRNA