“Zdrav čovjek ima hiljadu želja. Bolestan samo jednu“, stara je Čehovljeva izreka koje se sjetimo, nažalost, kada izgubimo zdravlje. Za ostvarenje te jedne želje u Srpskoj godišnje se hrabro bori desetine mališana suočenih sa najtežom dijagnozom – maligna bolest.
Sada su, kako bi pomogli svima koji se sa ovom dijagnozom suočavaju, kao i onima koji će se suočiti u budućnosti, pripremili knjigu koja će biti velika podrška na putu ozdravljenja.
Knjiga "Hrabre priče" sadrže iskustva djece i roditelja suočenih sa malignim bolestima i ispovijesti malih boraca koji su dobili bitku sa rakom. Njihova poruka je da nikada ne odustaju, jer su izlječenja i te kako moguća!
Među 35 jako emotivnih i potresnih priča, nalazi se i ona Ivane Jovanović, čiji je sin Stefan sa četiri i po godine dobio leukemiju.
„To je bio veliki udarac za nas. Onaj poslije kojeg ne znate šta i kako dalje. Ostaje samo vjera, idete dan po dan, borite se, nalazite snagu u svom djetetu. Gledajući njega samu sebe sam natjerala da prevaziđem sve teško“, rekla je Jovanovićeva i dodala da koliko god je teško roditelju, djetetu je još teže, jer ono prolazi kroz sve te silne terapije i osjeća i fizičku bol.
Jovanovićeva ističe da joj je bilo teško ponovo proživljavati te momente pišući svoje iskustvo za ovu knjigu, ali se vodila time da će pomoći nekome ko se nalazi, ili će se tek naći u toj situaciji.
„Pokušala sam da prenesem svoje iskustvo, našu borbu, da na neki način olakšam ako je to moguće onima koji se suočavaju sa tom bolešću, a svjedoci smo da je iz dana u dan sve više djece oboljele od malignih bolesti“, istakla je ova hrabra majka.
Milan Berić, predsjednik Udruženja roditelja djece oboljele od malignih bolesti „Iskra“ rekao je da nakon devet godina rada ovog udruženja mogu predstaviti knjigu "Hrabre priče" koja će sada biti dostupna svim građanima.
„Zahvaljujući razumijevanju, našoj ponudi odazvale su se 44 biblioteke širom Republike Srpske u kojima će svi zainteresovani građani moći posuditi i naše godišnje biltene kao i knjigu „Hrabre priče“, a sve kako bismo došli i do ljudi u manjim sredinama“, rekao je Berić.
Berić kaže da su knjigu pisali roditelji i djeca oboljela od malignih bolesti, a ovogodišnje izdanje Biltena, ali i knjige „Hrabre priče“ doživjelo je i izdanje na engleskom jeziku, kako bi i ljudima koji nisu sa našeg govornog područja približili borbu ovih mališana.
Andrea Pećanac, socijalna radnica u udruženju, rekla je da je ova akcija sprovedena sa ciljem širenja svijesti o postojanju malignih bolesti u dječijem uzrastu kao i svim problemima sa kojima se susreću njihove porodice.
„Te bitke su jako velike, maligna bolest promijeni život cijele porodice, a liječenje je jako dugotrajan i iscrpljujući proces. Oni na svu sreću imaju utočište u našoj Roditeljskoj kući koja predstavlja dom daleko od njihove kuće. Iako je najvažniji aspekt liječenja terapija, ne smijemo zaboraviti i taj psihosocijalni aspekt koji je takođe značajan i zahtijeva cjelokupan i holistički pristup“, navela je Pećanac.
Ističe da knjiga predstavlja podršku roditeljima koji će, nažalost, u budućnosti voditi teške bitke.
„Priče sadrže iskustva djece i to je jedan vjetar u leđa roditeljima čija djeca sada vode bitku, da vide da je izlječenje moguće, a takođe u tome im pomažu i MladiCe RS“, naglasila je Pećanac navodeći da je tokom nepunih sedam godina rada Roditeljske kuće kroz nju prošlo više od 180 porodica iz cijele Republike Srpske.
(Mondo)