Društvo

Danas je Vidovdan: Krsna slava Vojske Republike Srpske

Autor Dušan Volaš

Srpska pravoslavna crkva (SPC) danas obilježava Vidovdan, praznik posvećen Svetom velikomučeniku knezu Lazaru i svim srpskim mučenicima koji su poginuli u Boju na Kosovu 1389. godine.

Ilustracija
Izvor: Mondo/Stefan Stojanović

Na liturgijama u svim pravoslavnim hramovima pominje se stradanje koje je ostavilo vječnu poruku na istoriju, etiku i tradiciju srpskog naroda.

Vidovdan ili praznik sjećanja na kosovsku pogibiju obilježen je crvenim slovom u kalendaru SPC, a za naziv praznika vezuje se Sveti Vid koji je, prema "Prologu" vladike Nikolaja Velimirovića, porijeklom sa Sicilije.

Ovaj svetitelj hrišćanstvo je zadužio podvizma u vrijeme cara Dioklecijana, velikog progonitelja hrišćana.

Isti datum u kalendaru SPC pominje se i kao praznik starozavjetnog proroka Amosa - slave srpskog kneza Lazara koji je poginuo na taj dan, a u navečerje praznika se svojim velmožama pričestio u crkvi Samodreži na Kosovu.

Prema "Prologu", SPC istog dana slavi i svog patrijarha Jefrema, koga je Sabor izabrao 1375. godine i koji je "1382. vjenčao kneza Lazara za cara".

Krsna slava Vojske RS

U manastiru Ozren, u opštini Petrovo, danas će biti upriličeno obilježavanje Vidovdana - krsne slave Vojske Republike Srpske i Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka, u prisustvu najviših zvaničnika Srpske.

Obilježavanju će prisustvovati predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, predsjednik Vlade Srpske Radovan Višković i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Danijel Egić.

Liturgija će biti služena u manastiru Ozren u 9.00 časova, a potom parastos poginulim borcima, najavljeno je iz Komande Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka.

Planirano je da ovogodišnjoj proslavi Vidovdana prisustvuju predstavnici organizacija i udruženja proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, kao i političkog, vjerskog i javnog života, dodaje se u saopštenju.

Skupština srpskog naroda u BiH na zasjedanju u Banjaluci 12. maja 1992. godine donijela je odluku o formiranju Vojske Republike Srpske. Postojala je od 12. maja 1992. do 1. januara 2006. godine, nakon čega je ušla u sastav Oružanih snaga BiH.

Kroz Vojsku Republike Srpske prošlo je 210.000 boraca, a 23.801 njen pripadnik položio je život u Odbrambeno-otadžbinskom ratu za odbranu Srpske.

Tagovi