Društvo

Potpisan protokol u Trebinju: Brži i efikasniji odgovor kod nasilja u porodici

Autor Dragana Božić

Predstavnici 14 ustanova i organizacija koje se bave slučajevima nasilja u porodici danas su u Trebinju potpisali protokol koji će omogućiti brže postupanje u takvim situacijama, odnosno efikasniju reakciju kod prepoznavanja nasilja.

Izvor: Srna/Milena Koprivica

Načelnik gradskog Odjeljenja za porodicu i razvoj sela Bojan Vučurević rekao je da su se potpisnici obavezali na bržu i efikasniju reakciju kod prepoznavanja slučajeva nasilja u porodici i ostalih rodno zasnovanih oblika nasilja.

"Očekujemo bržu reakciju i zajedničko djelovanje svih potpisnika", rekao je Vučurević novinarima i dodao da se potpisanim protokolom daju smjernice i uputstva za zaštitu žrtava nasilja u porodicu.

On je dodao da će gradonačelnik Trebinja imenovati koordinacioni tim, radnu grupu, kojoj će svi potpisnici davati informacije o slučajevima nasilja.

Koordinacioni tim je dužan da nadležnom odjeljenju dva puta godišnje dostavi izvještaj o slučajevima nasilja, dok će jednom godišnje ta informacija ići na usvajanje u gradsku Skupštinu.

Zamjenik komandira za kriminalitet Policijske uprave Trebinje Siniša Bejat rekao je da je u posljednjih sedam mjeseci zabilježeno 18 krivičnih djela nasilja u porodici, odnosno da je porastao broj ovih krivičnih djela.

"Susrećemo se sa fizičkim nasiljem, psihičkim, ekonomskim, radimo na njihovom rasvjetljavanju, postupamo prema izvršiocima. U većini slučajeva ta lica budu lišena slobode. Najčešće žrtve su žene, maloljetna djeca, rjeđe muškarci", naveo je Bejat.

Direktor Centra za socijalni rad u Trebinju Zoran Anđušić istakao je značaj ovog protokola kojim će se tačno znati koja je uloga potpisnica radi smanjenja nasilja, a dokument ide u prilog i žrtvama koje će biti bolje zaštićene.

"Uloga Centra za socijalni rad je značajna i on će preduzimati sve aktivnosti s ciljem prevencije i efikasnije zaštite žrtava nasilja", rekao je novinarima Anđušić i dodao da Centar ima ulogu da daje psihološku podršku žrtvama, osnažuje i obezbjeđuje im mjesto gdje na kojem će se osjećati sigurno, ako ne mogu da se vrate u porodicu. 

(Srna)