Beograđani su danas dočekali dvojicu banjalučkih kajakaša Miroslava Soldata i Marka Lakića koji su 13. septembra krenuli savskim tokom od Donje Gradine i Jasenovca, na memorijalni put dug 520 kilometara, posvećen sjećanju na stradale logoraše u Drugom svjetskom ratu.
Kajakaše je u Beogradu dočekala veća grupa entuzijasta koja ih je pratila u regati od Ade Međice do ušća Save u Dunav.
Oni su na ovaj put simbolično krenuli na dan Svetih velikomučenika Jasenovačkih, sa tačke gdje se rijeka Una uliva u Savu kod "topole užasa", kako su istakli, sa ciljem da se skrene pažnja srpskom narodu i budućim naraštajima da se ne smiju nikad zaboraviti zločini koji su učinjeni nad Srbima i da je kultura sjećanja izuzetno važna.
Dvojica Banjalučana, entuzijasta za veslačke sportove i boravak u prirodi, veslali su neumorno u prosjeku po 10 časova dnevno, rijekom Savom od Donje Gradine, duž Posavine i Mačve, sve do Starog Sajmišta u Beogradu.
Ekonomisti po struci, Soldat i Lakić su sami osmislili i finansirali ovaj poduhvat sa željom da se buduća ekspedicija omasovi i zabilježi u vidu dokumentarnog filma koji bi obuhvatio informacije o stratištima duž savskog toka.
Soldat je istakao da je Sava simbol stradanja srpskog naroda jer je duž nje bilo mnogo stratišta, ali i simbol podizanja poslije svega što ga je snašlo.
Lakić je dodao da je ideja potekla od Soldata i da je stara sedam godina.
"Željeli smo da na ovaj način odamo počast srpskim žrtvama, obojica smo izgubili pretke u Drugom svjetskom ratu i željeli smo da na ovaj način pokažemo da ih nikad nismo i nećemo zaboraviti", rekao je Lakić.
Srna/Mondo