Sve češće se pojavljuju u gradovima

U FBiH traže da se dozvoli odstrel medvjeda: "Pazimo ih više nego ljude"

Autor Željko Svitlica

Na posljednjoj sjednici Doma naroda Parlamenta FBiH postavljeno je pitanje: da li su važniji medvjedi ili ljudi?

Izvor: Envato

Delegati iz Kupresa i Jajca, Ivan Ivić i Ivo Šimunović, naveli su kako se broj medvjedadramatično povećao te kako je potrebna hitna reakcija, objavio je Agroklub.ba.

Prema riječima Ivića, na području Kupresa se posljednjih mjeseci pojavio veći broj medvjeda u naseljima, ali i samom gradu. U početku se, kako je naveo, mislilo da su slučajno tu i kako će nestati, međutim, stvar je postala ozbiljna jer ih je svaki dan više.

"Nije lako sresti medvjeda na sred ulice ‘oči u oč’, posebno je strah za djecu, stoga treba tražiti rješenje ovog problema, a jedino je rješivo da se izvrši odstrel svih medvjeda, njih četiri, pet hodaju Kupresom", naveo je delegat Ivić, zatraživši ujedno od Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva da se odobrenje za to da Lovačkom društvu Kupres.

Uzrok njihove pojave, kako je dodao, je taj što ih se mnogo namnožilo u okolnim šumama, a redovni odstrel je nemoguće ostvariti.

Bolja situacija nije ni u Jajcu. Kako je naveo delegate Šimunović, ugrožena je sigurnost stanovništva kompletne srednje Bosne. Posebno se osvrnuo na sigurnost poljoprivrednika, stočara, voćara i pčelara, kojima je već nanesena velika šteta.

"Radi se o ljudima koji rade vrlo težak posao, čuvaju naša ruralna područja, evidentno je da više pažnje posvećujemo medvjedima nego ljudima koji teško rade i pomažu naše stanovništvo. U drugim entitetu je to već urađeno, ne bismo trebali i u tome kasniti" naveo je Šimunović.

Federalno ministarstvo poljoprivrede se nedavno oglasilo o ovom problem i uputilo dopise kantonalnim ministarstvima kojim je ukazalo na neophodan angažman nadležnih organizacija s ciljem sprečavanja štete po ljude i njihovu imovinu.

U dopisu su naveli kako godišnje i planove gospodarenja mrkim medvjedom donose korisnici lovišta, a odobrava ih nadležno kantonalno ministarstvo uz prethodnu saglasnost federalnih ministarstava poljoprivrede i okoliša. Do sada, kako su naveli, nije donesen ni za jedno uzgojno područje u Federaciji BiH.

(MONDO)

Tagovi