Na području Policijske uprave Trebinje za deset mjeseci ove godine evidentirano je 31 krivično djelo nasilje u porodici, što je za 93 odsto više u odnosu na prošlu godinu, izjavila je portparol ove uprave Jovana Cvijetić.
Ona je rekla novinarima da su na području grada Trebinja ove godine evidentirana 22 krivična djela nasilje u porodici, a prošle godine šest.
Povodom sastanka sa potpisnicima Protokola o postupanju u slučajevima nasilja u porodici na području grada Trebinja, Cvijetićeva je rekla da je institucionalna saradnja značajna kada je riječ o evidentiranju i pravilnom dokumentovanju izvršilaca ovog krivičnog djela.
"Prije svega treba da pričamo o zaštiti žrtve, posebno kada govorimo o maloljetnim licima", istakla je Cvijetićeva.
Predstavnik Centra za socijalni rad Trebinje Vojin Mrdić rekao je novinarima da je sve više prijava rodno zasnovanog nasilja, te da Centar i svi ostali subjekti preduzimaju sve mjere iz svoje nadležnosti.
On je dodao da Protokol treba da obezbijedi što bržu zaštitu žrtva nasilja u porodici i reakciju svih nadležnih, te da su njime tačno definisane obaveze svih potpisnika.
"Nakon prijave nasilja, Policijska uprava Trebinje obavještava Centar za socijalni rad koji pruža psiholšku pomoć i podršku žrtvi", rekao je Mrdić.
On je dodao da je Centar ove godine evidentirao 23 prijave nasilja u porodici, od čega čak 17 u domenu rodno zasnovanog nasilja, gdje su žrtve uglavnom žene.
Osim Policijske uprave Trebinje, potpisnici ovog protokola su predstavnici Javne ustanove "Naša radost", Doma zdravlja, Centra za socijalni rad, Fondacije "Ženski centar", Gradske uprave i sudova na području Trebinja.
Sastanak je održan u okviru obilježavanja "16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja"