U Arhivu BiH organizovana je izložba "Dan kada je gorjela istorija BiH", kao sjećanje na 7. februar 2014. godine kada je tokom protesta u Sarajevu zapaljena ova institucija.
Tada je, kako je danas istaknuto, izgorjelo nasljeđe svih naroda u BiH, ali i svjetska kulturna baština.
Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Nebojša Radmanović rekao je nakon izložbe da je paljevina Arhiva i arhivske građe strašan događaj kojeg se svi moraju podsjećati i iz njega izvlačiti određene zaključke.
Radmanović je istakao da je tog dana izgorjelo nasljeđe svih naroda u BiH, ali i svjetska kulturna baština jer se među izgorjelim dokumentima bila i dokumentacija o uzrocima, povodu i toku Prvog svjetskog rata, koju su istraživali naučnici iz čitavog svijeta.
"Neka i današnje podsjećanje iz Arhiva bude pouka svima u BiH šta i kako treba čuvati i koliko ulagati u naše kulturno-istorijsko naslijeđe", naglasio je Radmanović.
Direktor Arhiva BiH Danijela Mrda rekla je da ova izložba nije jubilej već obilježavanje jednog od najvećih stradanja koji je pretrpjela ova institucija od osnivanja, te da je u materijalnom smislu nemoguće opisati štetu.
"Kada izgori original dokumenta, a nema kopiju, vi ste time spalili dio istorije", rekla je Mrda novinarima u Sarajevu i dodala da su arhivi čuvari pamćenja jedne zemlje.
Prema njenim riječima, 7. februara 2014. godine nije gorjela samo istorija BiH, nego i svih zemalja koje su bile vezane za ove predjele, od srednjeg vijeka do novijeg perioda, ističući da je tada izgorjelo i trajno odbačeno oko milion dokumenata.
"Gorjele su istorije Turske, srednjovjekovne Bosne, Srbije, period Nezavisne Države Hrvatske, Austrougarske, kao i period novije istorije 20. vijeka", istakla je Mrda.
Mrda je dodala da još oko 600.000 do 700.000 dokumenata čeka na restauraciju kako bi ta arhivska građa bila sačuvana.
Šef depoa u Arhivu BiH Boro Jurišić istakao je da je važno digitalizovati građu koju trenutno ima ovaj arhiv, navodeći da je u ovom trenutku oko 30 odsto arhivske građe digitalizovano.
Jurišić je rekao da je jedan od tri depoa u požaru izgorio oko 80 odsto, da je drugi, koji je najveći, počeo gorjeti, dok je najmanji dio depoa ostao čitav, dodajući da je jedan dio depoa obnovljen zahvaljujuću Turskoj razvojnoj agenciji.
Jurišić, koji je i autor današnje izložbe, rekao je da je osnovna poruka da ne treba dozvoliti se ništa slično ponovi, jer se radi o istoriji BiH.
Izložbi su prisustvovali i ambasador Rusije u BiH Igor Kalabuhov, šef Kluba delegata Srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Sredoje Nović, ministri, rektori Univerziteta u Istočnom Sarajevu i Sarajevu, dekani, te direktori entitetskih i kantonalnih Arhiva u BiH.
Tokom protesta u Sarajevu 7. februara 2014. godine zapaljena je zgrada Arhiva BiH i tom prilikom je izgorjelo oko milion dokumenata.
Srna