Društvo

Ekološki incident: Nezapamćen pomor ribe u Blihi, sumnja da je u rijeku ispuštana otrovna materija (FOTO)

Autor Dušan Volaš

Usljed velikog ekološkog incidenta na rijeci Blihi, na dijelu njenog toka koji protiče kroz urbano područje Sanskog Mosta, proteklog vikenda je došlo do uginuća na hiljade riba, a uzroci ovoga događaja još se istražuju.

Izvor: RTV SANA

Predstavnici Ribolovačkog društva "Devet rijeka", koje gazduje ribljim fondom ovdašnjih rijeka, smatraju kako je do ovog događaja došlo usljed ispuštanja u rijeku nepoznate otrovne materije koja je dovela do pomora ribe.

Navode kako su izašli na teren, o svemu upoznali nadležne inspekcije, a primjerci otrovane ribe i uzorci vode poslati su na analizu u Veterinarski zavod USK i Zavod za javno zdravstvo USK u Bihaću.

"Pričinjena je ogromna šteta na ribljem fondu, a najviše je stradala bijela riba: škobalj, klen, plotica, lipljen i mrena, s procjenom da je uginulo desetak hiljada komada ribe različite veličine. Najvjerovatniji razlog pomora je onečišćenje, a razloge njegovog nastanka treba da utvrde nadležne inspekcije koje su upoznate sa ovim slučajem", navodi Teufik Hasanić, sanski ribočuvar. Dodaje kako je do sada ustanovljeno kako su se uginuća dogodila u donjem toku rijeke, nizvodno od mosta u selu Pobriježje, pa do ušća u Sanu.

Dok se čekaju rezultati analize, iz pomenutog ribolovnog udruženja upozoravaju da je ovo jedan od najvećih pomora ribe u posljednjih nekoliko decenija te očekuju da eventualni počinioci budu adekvatno kažnjeni.

Navode kako su u proteklim godinama uložili velika sredstva u poribljavanje Blihe te da je sve što je uloženo sada nepovratno izgubljeno.

Inače, treba istaći kako je u proteklim godinama često dolazilo do onečišćenja Blihe zbog djelovanja rudnika, ali s obzirom na to da se pomor sada dogodio u donjem dijelu toka, daleko od rudnika, ovaj uzrok je sada isključen.

Bliha je duga oko 23 kilometara, cijelim tokom kroz područje općine Sanski Most, lijeva je pritoka Sane i bogata je raznovrsnom ribom. Kanjon ove rijeke, skupa s impresivnim vodopadom, proglašeni su zaštićenim prirodnim područjem. Nažalost, zbog ljudskog nemara i nebrige sve je više na meti različitih zagađivača, što je kulminiralo posljednjim ekološkim incidentom.

(Nezavisne/Mondo)