OBILJEŽEN MEĐUNARODNI DAN U BANJALUCI

Povrede kičmene moždine ostavljaju trajne posljedice, ne samo fizičke (VIDEO)

Autor Željko Svitlica

Svake godine oko 250.000 ljudi u svijetu doživi povredu kičmene moždine, kažu podaci Svjetske zdravstvene organizacije.

Izvor: Mondo - Željko Svitlica

Česta i najpoznatija posljedica ove povrede jeste nemogućnost hodanja, ali se previđa da se osobe s povredom susreću sa brojnim drugim zdravstvenim i psiholškim problemima.

Dejan Trninić, predsjednik Udruženja žrtava saobraćajnih nezgoda "Step", kaže da je oko 50 odsto povreda kičmene moždine uzrokovano saobraćajnim nezgodama, a ostali najučestaliji uzroci su padovi sa visine i skokovi u vodu.

"Još uvijek ne postoji medicinski tretman kojim bi se u potpunosi izliječile povrijeđene osobe", upozorava Trninić, koji je i sam doživio tešku povredu u saobraćajnoj nezgodi.

U Banjaluci i RS je danas po prvi put obilježen Međunarodni dan osoba sa povredom kičmene moždine. Skrenuta je pažnja da je potrebno olakšati život osobama sa povredom kičmene moždine i njihovim porodicama i stvoriti inkluzivnije društvo i pristupačnije okruženje uklanjanjem fizičkih i svih drugih vrsta barijera, uz lakši pristup informacijama.

"Udruženje žrtava saobraćajnbih nezgoda nastoji da ukaže na izazove s kojima se suočavaju povrijeđene ososbe, kao i da naglasi važnost prevencije uz sprečavanju povreda kičmene moždine. Prioriteti jeste poboljšanje socijalne i zdravstvene zaštite, pristupačnije obrazovanje, veći stepen zapošljavanja i generalno bolji status u društvu", rekao je Trninić.

(MONDO)