Društvo

Trgovina ljudima ozbiljan problem: U BiH zabilježen porast broja žrtava

Autor Dragana Božić

Trgovina ljudima i dalje je ozbiljan problem u regionu, u BiH je zabilježen porast broja žrtava, od toga ih je prošle godine bilo 37, saopštilo je Ministarstvo bezbjednosti u Savjetu ministara.

Izvor: Shutterstock

Povodom Evropskog dana borbe protiv trgovine ljudima, koji se obilježava 18. oktobra, iz Ministarstva bezbjednosti su naveli da je tokom 2023. godine identifikovano više od 500 žrtava trgovine ljudima na zapadnom Balkanu, od čega 90 odsto djece.

Pretpostavlja se da je stvarni broj žrtava mnogo veći zbog takozvane sive brojke neidentifikovanog broja žrtava, dodaje se u saopštnju.

Evropski dan se obilježava s ciljem podizanje svijesti o ovom globalnom problemu i pružanje podrške žrtvama, s obzirom na to da je trgovina ljudima ozbiljno kršenje ljudskih prava i jedan od najvećih izazova današnjice.

Ovim povodom, MFS-EMMAUS /MFS-EMMAUS/ uz podršku i u saradnji s Ministarstvom bezbjednosti, realizuje niz aktivnosti kojima nastoji ukazati na izazove u borbi protiv trgovine ljudima s posebnim naglaskom na trgovinu djecom putem interneta i digitalnih tehnologija.

Pod sloganom "Zajedno za bezbjednost" tokom oktobra, posebno danas, želja je da se mladi edukuju o bezbjednom korištenju interneta, prepoznavanju znakova vrbovanja i opasnosti koje se kriju iza lažnih profila i onlajn oglasa za zapošljavanje koji najčešće završavaju trgovinom ljudima i najgorim oblicima iskorištavanja.

Iz Ministarstva navode i kako žele informisati i podstaći žrtve i građane da prijave sve oblike zlostavljanja i trgovine ljudima na dežurne telefone policije 122, ali i posredstvom besplatnog telefona 0800 22323 Centra za bezbjedan internet ili posredstvom anonimne prijave preko platforme centra www.sigurnodijete.ba.

"Želimo pozvati odgovorne institucije, policiju, zakonodavna tijela, organizacije civilnog društva, medije i sve građane na zajedničko djelovanje u suzbijanju trgovine ljudima, posebno posredstvom digitalnih tehnologija, te ukazati na odgovornost koju imamo u zaštiti onih najranjivijih, djece", navodi se u saopštenju.

Iz Ministarstva su pozvali sve predstavnike medija da proprate ove aktivnosti na njihovoj internet stranici, platformi Centra za bezbjedan internet www.sigurnodijete.ba, te na njihovim profilima na društvenim mrežama.

Prema procjenama Međunarodne organizacije rada, više od 27,6 miliona ljudi danas je žrtva trgovine ljudima, od čega oko 5,2 miliona djece.

Većina žrtava je prisiljena na rad, prosjačenje, pružanje seksualnih usluga, služenje u kući ili druge oblike zlostavljanja, a posljednjih godina sve više žrtava je vrbovano i iskorištavano zloupotrebom interneta i drugih digitalnih tehnologija.

Žene i djevojčice čine čak 71 posto ukupnog broja identifikovanih žrtava. 

(Srna)