Društvo

Napadi, prijetnje i uvrede - Zdravstveni radnici RS se obratili pacijentima: "Pomozite vi nama da bismo mi pomogli vama"

Autor Dušan Volaš

Zdravstveni radnici u Srpskoj moraju dobiti status službenog lica da bi imali bezbjedno radno okruženje tokom obavljanja svog humanog poziva a napadači bili sankcionisani, poručeno je danas na skupu u Doboju, gdje je osuđen nedavni napad na doktorku iz Bratunca.

Izvor: @Okrasiuk via Twenty20

Skup je održan u Domu zdravlja Doboj a novinarima se obratio Predsjednik Aktiva direktora domova zdravlja Republike Srpske Vladimir Marković, gradonačelnik Doboja Boris Jerinić, član Glavnog odbora Strukovnog sindikata doktora medicine Republike Srpske Bojan Tomić.

Marković je rekao novinarima da će preko Aktiva direktora domova zdravlja Srpske inicirati da zdravstveni radnici dobiju status službenog lica kako bi im se vratilo dostojanstvo i omogućili bezbjedno uslovi tokom obavljanja humanog rada i spasavanja života.

"Moramo da poštujemo njihovu profesiju i sve ono što rade, i ako ne možemo da im pomognemo u obavljanju njihove profesije treba da smo pristojni i strpljivi pacijenti i olakšati njihov rad",izjavio je Marković, koji je i direktor dobojskog Doma zdravlja.

Jerinić je poručio da podržava inicijativu da se zdravstvenim radnicima dodijeli status službenog lica i najavio da će ovu temu inicirati Savezu opština i gradova Srpske i preko ove organizacije uputiti u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

On je podsjetio na nedavni pandemiju virusa korone tokom koje su zdravstveni radnici proglašavani herojima, a zatim naveo situacije napada na doktore u Bratuncu, Prijedoru i Zvorniku, što je za osudu.

"Kada govorimo o ovom zakonu ljudi bi bili na svom poslu zaštićeni,bili bi uvažavani, a onaj koji bi izvršio bilo kakav napad bio bi sankcionisan",poručio je Jerinić.

Tomić je naveo da sindikat još od 2007. godine bezuspješno šalje dopis Odboru zdravstva Narodne skupštine Republike Srpske da se zdravstvenim radnicima dodijeli status službenog lica, s obzirom da su u svom radu pod pritiskom podjednako u primarnom, sekundarnom i tercijarnom nivou, zbog čega odlučuju na odlazak u inostranstvo.

"Zdravstveni radnici rade prema proceduri koju je propisala ustanova i ne vidim nijedan jedini razlog da pacijent napada zdravstvene radnike",poručio je Tomić, koji od takvog zakona očekuje veću bezbjednost na radnom mjestu.

O svakodnevnim pritiscima kojima su izloženi zdravstveni radnici na poslu govorili su načelnik Službe hitne pomoći Doma zdravlja Doboj Milica Ristić i glavna sestra u Bolnici Sveti apostol Luka Snježana Katanić.

Ristićeva je ukazala na verbalne napade, prijetnje, uvrede, fizičke napade, zloupotrebe mobilnih telefona kojima pacijenti snimaju preglede, a od ozbiljnijih incidenata u ovoj službi podsjetila je na prijetnju aktiviranja ručne bombe iz 2021. godine.

Katanićeva kaže da prijetnje najčešće upućuju pratnja i rodbina pacijenata, i da nerijetko radnici dolaze na posao pod pritiskom a kući se vraćaju pod stresom.

"Molimo vas pomozite vi nama da bismo mi pomogli vama, jer sve drugo nama otežava",poručila je Katanićeva građanima.

SRNA