Novi Nacrt Zakona o komunalnoj policiji koji se nalazi na dnevnom redu 12. redovne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) proširuje određena ovlaštenja komunalnih policajaca i predviđa povećanje kazni u ovoj oblasti.
U Nacrtu zakona su pooštrene novčane kazne za određene prekršaje jer je dosadapšnja kaznena politika, piše u obrazloženju, pokazala da su "postojeće novčane kazne destimulativne i ne djeluju efikasno na počinioce prekršaja".
Kako se navodi u nacrtu zakona kazne predviđene su otprilike duplo veće kazne za neizvršavanje naredbe komunalne policije nego što su one koje su propisane važećim zakonom. Novčana kazna koja se izriče prvi put organu jedinice lokalne samouprave sada će iznositi 1.000 KM, preduzetniku 500 KM, a fizičkom licu u iznosu od 200 KM.
Povećane su kaznene odredbe iz člana 47. i 48 važećeg zakona koje regulišu kazne za nedozvoljavnje vršenja kontrole i nadzora.
Povećanja ovlaštenja komunalnog policajca
Zakon je dopunjen i novom odredbom koja daje ovlašćenje komunalnom policajcu da upozori lice koje svojim ponašanjem, djelovanjem ili propuštanjem određene radnje može da naruši zakonom i drugim propisom utvrđeni komunalni red.
"Predviđena su tri načina upozorenja: usmeno, pismeno ili putem sredstava javnog informisanja. U vršenju nadzora, komunalna policija može djelovati preduzimanjem različitih oblika preventivnih i represivnih mjera (aktivnosti). Preventivnim djelovanjem može da se utiče na sprečavanje narušavanja komunalnog reda i nastanka prekršaja što je i osnovni cilj komunalno-inspekcijskog nadzora", stoji u obrazloženju.
Nema više "odobrenja za muziku uživo"
Nacrnom zakona produžen je rok za zatvaranje objekta, odnosno poslovnog prostora subjekta nadzora sa 7 na 14 dana radi usaglašavanja sa novim Zakonom o inspekcijama Republike Srpske, produžen je rok za donošenje rješenja za zatvaranje objekta i to sa 24 na 72 sata.
Takođe, u nacrtu su izbrisane odredbe o obavezi posjedovanja „odobrenja za izvođenje muzike uživo“ i posljedice koje sa sobom ta kontrola povlači jer je sprovedena analiza zakona pokazala da nema zakonskog osnova.
"Ni u jednom posebnom propisu nije naveden zakonski osnov za ovu vrstu kontrole, kao ni koji organ izdaje navedeno odobrenje, što je u praksi dovodilo do različitog postupanja komunalne policije u jedinicama lokalne samouprave", pojašnjava se o obrazloženjuz Nacrta zakona.
(MONDO)