Društvo

Pomoć osobama sa invaliditetom: Predstavljen humanizovani robot (FOTO)

Autor Dragana Božić

U Inovacionom centru za transfer tehnologija u biomedicini Medicinskog fakulteta u Banjaluci danas je predstavljen humanizovani robot kao pomoć osobama sa invaliditetom u svakodnevnom funkcionisanju.

Izvor: Srna

Ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske Željko Budimir rekao je novinarima da Inovacioni centar za međunarodni transfer tehnologija u biomedicini, koji je sa radom počeo u julu, već ima prve rezultate.

"Nemamo vremena za rasipanje. Suština je u ulasku u visoke tehnologije posljednje generacije koje možemo da dobijemo preko naših kineskih partnera, koji su izabrali Banjaluku kao jedan regionalni centar", poručio je Budimir.

On je naglasio da su ovakvi istraživački centri, sa zemljama koje posjedju visoku tehnologiju, prioritet podrške Vlade.

Prema njegovim riječima, cilj je da se visoka tehnologija prebaci u Banjaluku, zbog čega će, između ostalog, doći i do razmjene studenata.

Rektor Univerziteta u Banjaluci Radoslav Gajanin rekao je da bi Inovacioni centar trebao da postane regionalni i pokazni centar naprednih medicinskih tehnologija, koje se koriste u oblasti zdravstva.

"Želim da zahvalim, prije svega, Vladi Republike Srpske i resornom ministru Budimiru koji je od same inicijative, vezane za potpisivanje ugovora šangajskog i banjalučkog univerziteta, dao punu podršku otvaranju jednog ovakvog centra", istakao je Gajanin.

Izvor: Srna/Milica Džepina

On je rekao da je ugovorom definisana i razmjena nastavnika, saradnika, administrativnog osoblja, ali i ljekara na specijalizaciji i mlađih specijalista, koji su nastavna baza i šangajskog i banjalučkog Medicinskog fakulteta.

"Mnogo je aktivnosti za koje se nadamo da ćemo završiti na najbolji mogući način, poput ove danas", naveo je Gajanin.

Ranko Škrbić, dekan banjalučkog Medicinskog fakulteta u okviru kojeg Centar radi, najavio je da će sve prikazano biti testirano na Institutu za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju "Dr Miroslav Zotović".

"Sa njihovim ljekarima i stručnjacima radićemo na razvoju ovih aplikativnih softvera koji se primjenjuju u robotici", rekao je Škrbić.

On je dodao da je, osim robota, predstavljena i bionička ruka koja funkcioniše pomoću rukavidže.

"Rukavica komanduje robotu da donese šta treba. Drugi robot odnosi se na biosenzore gdje se primjenjuje najsavremenija tehnologija. Oni se ugrađuju u bioničku ruku, na osnovu čega će pacijent razlikovati temperaturu i druge osjećaje", precizirao je Škrbić.

On je najavio razvoj specijalnih gelova koji će omogućiti bolji ultrazvučni odraz pri pregledu, što će umnogome doprinijeti pojačanoj rezoluciji takve slike.

Škrbić je rekao da je Medicinski fakultet veoma zainteresovan za ovu oblast koja u Srpskoj nije uopšte razvijena i istakao da se nada plodotvornoj saradnji i punoj podršci resornih institucija.

Direktor Istraživačkog centra pri šangajskom Medicinskom univerzitetu profesor DŽou Li Jang rekao je da je trenutno u Banjaluci njegov tim od osam ljudi, kojem su u fokusu tri oblasti.

"Prva stvar su roboti koji se koriste u medicini, zatim novi materijali koji se koriste u biomedicini i aplikacije za prikupljanje podataka u zdravstvu", precizirao je Li Jang.

On je ocijenio da je sve ovo u fokusu interesovanja u Republici Srpskoj, kada je riječ o medicini i Medicinskom fakultetu.

Li Jang je rekao da se raduje nastavku saradnje i da se nada još većem transferu tehnologije u budućnosti. 

(Srna)