Društvo

Hidrometeorološki zavod: Prošla godina najtoplija u istoriji

Autor Željko Svitlica

Na globalnom nivou 2024. godina bila je najtoplija ikad izmjerena, saopšteno je iz Hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske.

Izvor: Slaven Petković, mondo.ba

U analizi Hidrometeorološkog zavoda navodi se da se godinu za godinom na području Balkana obaraju brojni rekordi u vidu ekstremnih događaja koji su sve češći – tropske temperature, suše, poplave, ekstremne padavine, jake oluje kao što su superćelijske, olujni vetrovi.

Ističu da je sve češća pojava pozitivnih ekstrema, dok je sve manje negativnih, kao što su ledeni dani.

"Na našem prostoru 2024. godinu obilježile su vrlo topla zima, nestabilno vrijeme uz jake lokalne nepogode i veliki grad krajem proljeća i počekom ljeta, ekstremno toplo i sušno ljeto, nestabilna jesen uz prolazno vrlo obilne padavine, jake bujične poplave u oktobru u pojedinim dijelovima Hercegovine, kao i obilan snijeg krajem godine, pogotovo u Krajini", navode iz Hidrometeorološkog zavoda.

Prethodna godina bila je najtoplija godina od kada se vrše mjerenja i u Banjaluci.

Srednja temperatura je iznosila čak 14,3 stepena Celzijusova i ovo je prva godina u Banjaluci sa srednjom temperaturom iznad 14 stepeni Celzijusovih.

Kako se navodi u analizi, 2014. godina je bila prva godina sa srednjom temperaturom od 13 stepeni Celzijusovih i za samo deset godina srednja temperatura je iznad 14 stepeni Celzijusa.

Od 12 mjeseci prošle godine, čak 11 je bilo toplije od prosjeka, a hladniji od prosjeka bio je samo novembar.

Prošla godina je za 0,6 stepeni Celzijusovih toplija od pretprošle godine, koja je bila prethodna najtoplija.

U odnosu na prosjek od 1991. do 2020. godine, 2024. godina toplija je za 2,3 stepena Celzijusova, a od prosjeka od 1961. do 1990. godine, koji se koristi kao referentni period za praćenje klimatskih promjena, prošla godina je toplija za 3,7 stepeni Celzijusovih.

Ova odstupanja potvrđuju da se region Balkana i jugoistočne Evrope zagrijava znatno brže u odnosu na globalni prosjek, smatraju u Zavodu.

Svaki tridesetogodišnji period je sve topliji, a porast temperature je znatno izražen od 2000. godine.

Deset najtoplijih godina do sada su sve poslije 2000. godine. Do 2000. godine srednja godišnja temperatura nije prelazila preko 12 stepeni Celzijusovih, da bi 2014, 2019, 2022. i 2023. godine srednja temperatura bila oko i iznad 13 stepeni Celzijusovih.

Srednja temperatura za Banjaluku iznad 13 stepeni više nije izuzetak već novi trend, a 2024. godina je donijela nove rekorde i srednju godišnju temperaturu iznad 14 stepeni Celzijusovih.

Zima /decembar 2023. - februar 2024./ bila je najtoplija, a zabilježena su samo tri ledena dana, kada je temperatura ostajala ispod nule tokom 24 časa.

Februar i mart 2024. godine bili su najtopliji od kad se vrše mjerenja.

U analizi se navodi da se vrlo toplo vrijeme nastavilo početkom aprila kada je izmjeren novi aprsolutni rekord za Banjaluku za april od čak 32 stepena Celzijusova.

Maj 2024. godine bio je vrlo promjenljiv uz česte padavine i lokalne nepogde, dok je jun bio topao, ali i nestabilan uz čestu pojavu jakih lokalnih nepogoda koju su zahvatile i Banjaluku.

Ljeto 2024. godine je bilo najtoplije u Banjaluci od kako se vrše mjerenja.

Jul i avgust bili su najtopliji ikada, a oboren je rekord sa najvećim broj tropskih dana tokom ljeta, čak 70, i tropskih noći 30.

U analizi se navodi da je broj tropskih noći premašio sva očekivanja. Prethodno je najveći broj tropskih noći tokom ljeta zabeležen 2010. i 2012. godine, kada je bilo devet tropskih noći, a ove godine u Banjaluci zabilježeno je čak 30 tropskih noći.

Jesen je bilo promenljiva uz smjenu dužih sušnih i kraćih vrlo kišnih perioda. Oktobar je bio topliji od prosjeka, a poslije 16 uzastopnih mjeseci koji su bili topliji od prosjeka, novembar 2024. godine bio je hladniji od prosjeka.

Decembar su obilježile jake snježne padavine krajem mjeseca, a ova količina snijega u Banjaluci nije zabilježena posljednjih sedam godina.

(SRNA)