Društvo

U Banjaluci skup podrške Srbima u Crnoj Gori: "Ne damo svetinje" (FOTO)

Autor mondo.ba/SRNA

U Banjaluci je večeras održan skup podrške Srpskoj pravoslavnoj crkvi /SPC/ i Srbima u Crnoj Gori povodom usvajanja diskriminatorskog Zakona o slobodi vjeroispovijesti sa kojeg je poručeno - "Ne damo svetinje!"

Izvor: MONDO/Vedran Ševčuk

Građani su nosili transparente sa porukama “Ne damo svetinje”, “Poslije tame sunce sinut’ mora”, “Samo sloga svetinje spasava”, a učesnici su napravili i bakljadu u obliku krsta.

Profesor Fakulteta političkih nauka banjalučkog Univerziteta Željko Budimir rekao je na skupu da se okupljanjem srpskog naroda na litijama brane srpski narod i njegov identitet u Crnoj Gori i srpska Crna Gora.

"Moramo da pokazujemo da je identitet najvažnija stvar", rekao je Budimir i istakao da SPC 800 godina povezuje srpsku otadžbinu od Knina do Bara, što okupljeni večeras pokazuju u Banjaluci.

On je rekao da studenti, organizovanjem ovakvog skupa, večeras brane čast Banjaluke i Republike Srpske u trenutku kada neki žele da mentalitet u Crnoj Gori pobijedi srpski identitet.

Profesor Filozofskog fakulteta banjalučkog Univerziteta Zoran Arsović rekao je da je Crna Gora danas mjesto gdje se čovjek propinje do najvećeg rasta, ističući da je to jedino mjesto na svijetu gdje duhom uspijeva, diže se i zbiva Crna Gora.

"U tom zbivanju događa se naša istina srpstva. To ne može biti istorijski, već biblijski događaj jer očigledno Bog pohodi narod svoj i javi se u Crnoj Gori", istakao je Arsović.

On je rekao da Crna Gora danas pokazuje životopis duše narodne.

Profesor Filološkog fakulteta banjalučkog Univerziteta Duško Pevulja rekao je da se u Crnoj Gori pokazalo da jedan narod okupljaju istinske i suštinske vrijednosti, ističući da je ovo okupljanje svjedočanstvo da su Srbi svjesni tih vrijednosti i da su spremni da ih čuvaju i brane.

"Atak kome su izloženi Srbi u Crnoj Gori je atak na cijeli naš narod i na našu jedinstvenu SPC", istakao je Pevulja.

Pevulja je rekao da ovo što je prije mjesec dana počelo u Crnoj Gori nije počelo slučajno, već davno - prije nekoliko decenija kada je iznevjerena volja najvećeg srpskog pjesnika Petra Petrovića NJegoša.

"Rasrbljavanje srpske Crne Gore i promjena njenog identiteta tada su započeti, a nastavljeni su preimenovanjem srpskog jezika u Crnoj Gori", istakao je Pevulja.

Predsjednik Studentske organizacije Fakulteta političkih nauka banjalučkog Univerziteta Branko Ivanišević rekao je da Banjaluka večeras šalje poruku da ne da svetinje.

"Ne smijemo više da ćutimo. Ovo više nije problem samo srpstva i pravoslavlja u Crnoj Gori, već problem cijelog srpstva koje živi na ovim prostorima", rekao je Ivanišević.

On je najavio da će studenti u Banjaluci i u narednom periodu realizovati slične aktivnosti u zavisnosti od toga kako se budu odigravali događaji u Crnoj Gori.

Jedan od organizatora skupa Siniša Simikić rekao je da je Crna Gora ovih dana ponovo zasjala plamenom Pećke patrijaršije.

"Mi ne želimo neprijatelje i sukobe, već samo da zadržimo ono što pripada Srbima i SPC, a to su naše svetinje u Crnoj Gori", naveo je Simikić.

Glumac Aleksandar Stojković rekao je da je Srbima na Balkanu najteže tamo gdje su u manjini i nemaju svoju vlast - u Hrvatskoj, Federaciji BiH, Sjevernoj Makedoniji, na Kosovu.

"Svaku stopu Republike Srpske trebalo bi da ljubimo kada vidimo kako naš narod živi na Kosovu i Metohiji, u rezervatima. Njihova djeca idu u školu transporterima, ali se ne predaju i odlaze u svoje crkve i manastire", istakao je Stojković.

On je naglasio da je SPC u svim ovim zemljama jedino utočište za srpski narod i da se nijedna vlast nije drznula da donese ovakav bezbožnički zakon kao vlast u Crnoj Gori.

Skupu su prisustvovali ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić, poslanik SNSD-a u parlamentu Srpske Srđan Mazalica, te poslanici PDP-a Jelena Trivić i Draško Stanivuković.

Skup je održan u Parku Mladen Stojanović, a organizator je Studentska organizacija Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Banjaluci.

Učesnici skupa nosili su zastave Republike Srpske, Srbije, Ruske Federacije, ikonu Svetog Vasilija Ostroškog, zastavu kralja Nikole, te parole "Samo sloga svetinje spasava" i "Ne damo svetinje - Banjaluka".

Podsjećamo, u Crnoj Gori je krajem decembra prošle godine usvojen Zakon o slobodi vjeroispovijesti kojim je predviđeno da država postaje vlasnik svih vjerskih objekata izgrađenih do decembra 1918. godine ukoliko se ne utvrdi da je neka od vjerskih zajednica stvarni vlasnik.

Usvajanje tog zakona naišlo je na otpor vjernika SPC u Crnoj Gori zbog čega su organizovani masovni protesti širom zemlje, kao i u pojedinim gradovima u Republici Srpskoj i Srbiji.