Bosni i Hercegovini predstoji dug put usklađivanja prava sa pravom Evropske unije, ali je upravo ta harmonizacija ključna za proces integracije BiH u Evropsku uniju, poručeno je sa današnje konferencije "EU acquis Conference 2020".
„Ovo je jedan ambiciozan istraživački projekat koji je uradio Pravni fakultet, a koji se fokusira na jako važna poglavlja koje je ključno da bi se omogućilo da BiH kasnije može učestvovati na evropskom unutrašnjem tržištu“, rekao je Krasimir Nikolov, šef Sekcije za evropsku integraciju, politička i ekonomska pitanja pri Delegaciji EU u Bosni i Hercegovini.
Nikolov je poručio učesnicima konferencije da urade još jedan korak više, malo šire od samog akademskog pristupa, te da ono što treba da akademska zajednica da su praktične i relevantne smjernice za donošenje politika predstavnicima vlasti.
„Što se tiče same Vlade RS i drugih javnih ustanova u BiH, naša poruka je uvijek bila da je usklađivanje zakonodavstva države ključno za buduće integracije u EU. Evropska unija je unija zakonodavstva i to je jedan fundamentalni osnov. Upravo zbog toga je bitna otvorenost vlade da čuje analize i preporuke kako akademske zajednice tako i nevladinog sektora“, rekao je Nikolov.
Današnju konerenciju organizovao je Pravni fakultet u Banjaluci u okviru obilježavanja 45 godina ove ustanove, u saradnji sa Ministarstvom za evropske integracije i međunarodnu saradnju RS i Gradom Banjaluka, a cilj konferencije jeste da se olakša usklađivanje prava u RS sa pravom u EU.
„To je obaveza preuzeta Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju. Bez obzira na tempo približavanja EU, ovo je posao koji nas čeka. Pravo Evropske unije danas ima najviše standarde u svijetu, a naš cilj je da naš pravni sistem razvijemo do nivoa tih evropskih standarda potpuno nezavisno od političkih pitanja", kazao je Mirjanić.
Zlatan Klokić, ministar za evropske integracije i međunarodnu saradnju RS očekuje da će ova konferencija dati viđenja stučne, naučne i akademske zajednice po pitanju usklađivanja domaćeg zakonodavstva s pravnom tekovinom EU.
"Vlada RS donosi već 11. godišnji plan usklađivanja domaćeg zakonodavstva. Do sada je oko 3.000 akata i podzakonskih akata prošlo ovu proceduru, pred nama je ogroman posao, ali taj posao ne staje samim članstvom u EU nego se nastavlja i dalje jer se zakonodavstvo EU stalno inovira", izjavio je Klokić.
Suzana Gašić, ministar trgovine i turizma RS, rekla je da ovo ministarstvo učestvuje u konferenciji s aspekta zaštite potrošača.
"To je mlada oblast i zakon od 2012. godine mijenjamo i usklađujemo, jer je za sve nas to relativno novo. Borba za zaštitu potrošača je nešto sa čim se upoznaje i vladin i nevladin sektor", rekla je Gašićeva i dodala da slijedi dosta posla, ali da se mogu napraviti veliki pomaci.
Igor Radojičić, gradonačelnik Banjaluke, rekao je da je od suštinske važnosti da se u BiH suštinski prihvati mehanizam koordinacije i da svako, na različitim nivoima, učestvuje u daljem procesu eurointegracija.
"Nezavisno od brzine formalnog procesa pridruživanja, i sami moramo ići putem usklađivanja jer naša poljoprivreda, pravosuđe, obrazovanje, moraju biti usklađeni s Evropom kako bi sarađivali, komunicirali i razmjenjivali s Evropom u svim oblastima koje su bitne", poručio je Radojičić.