Društvo

Izvještavati o djeci maksimalno oprezno

Autori mondo.ba Bojana Živanić

Prilikom izvještavanja o djeci i adolescentima, mediji bi trebali biti maksimalno oprezni, te bi njihovo izvještavanje trebalo biti u najboljem interesu djeteta.

Izvor: stevanovicigor/iStockphoto

Poruka je ovo sa treninga za novinare u okviru Projekta Promovisnje i zaštita prava ugrožene djece, koja će trajati danas i sutra.

„Mediji moraju voditi računa da ne ugroze djecu i adolescente prilikom izvještavanja, te o tome da njihovo izvještavanje ne ostavi negativne psihološke posljedice na njih“, kazala je prof dr Ivana Zečević, ekspert za pedagošku i školsku psihologiju.

 Zečevićeva je naglasila da u izvještavanju o bilo kakvoj vrsti nasilja nad djecom, mediji ne bi trebali ni u kojem slučaju otkrivati identitet djeteta, ne bi trebali biti senzacionalni,  kao ni otkrivati detalje o samom slučaju.

Takođe je dodala, da o dječijim samoubistvima mediji uopšte ne bi trebali izvještavati, kao i kada je u pitanju vršnjačko nasilje bi trebali biti veoma oprezni i iznositi što manje detalja, jer, kako ističe, percepcija djece i adolescanata u pogledu vršnjačkog nasilja je mnogo drugačija u odnosu na percepciju odraslog čovjeka.

Osim Zečevićeve, predavači na današnjoj radionici su Ana Kotur-Erkić, pravnica, novinarka i aktivistica i Dalibor Tanić, novinar i urednik portala 'Udar', dok će na sutrašnjoj radionici predavač biti Rubina Čengić, urednica web portala 'Školegijum' i novinarka i urednica radija „Otvorena mreža“.