Društvo

Republika Srpska: Još 31 slučaj zaraze koronavirusom, do sada ukupno 90

Autor mondo.ba

Ministar zdravlja i socijalne zaštite u Vladi RS Alen Šeranić kazao je da je tokom vikenda potvrđen još 31 zaraženi koronavirusom iz Republike Srpske.

Izvor: Vedran Ševčuk, MONDO

Među pozitivnima je 19 muškaraca i 12 žena, a najviše zaraženih je iz Banjaluke, njih 19. Od toga, devet osoba se povezuje sa trećim klasterom.

Šeranić je naveo da je u Srpskoj ukupno zaraženo 90 ljudi (Banjaluka-64, Čelinac-3, Laktaši-6, Srbac-1, Prnjavor-2, Ribnik -1, Modriča-2, Kozarska Dubica-2, Prijedor-1, Bijeljina-3, Gradiška-1 i Derventa-1, Kneževo-3).

Među zaraženima je i jedan ljekar UKC-a, a svo medicinsko osoblje koje je bilo u kontaktu s njim u međuvremenu je testirano i svi rezultati su, na sreću, negativni.

Ministar Šeranić je naglasio da je od izuzetne važnosti da svi građani budu u potpunosti iskreni u vezi svog kretanja i potencijalnog kontakta sa zaraženima i podsjetio da je davanja lažnih informacija dok traje vanredno stanje – krivično djelo.

"Nedavanje tačnih podataka u skladu sa zakonom predstavlja krivično djelo. Građani moraju da shvate da se ovdje ne radi samo o njima kao pojedincima nego svima nama i ovo jeste kolektivan problem i izazov na koji moramo kolektivno da odgovorimo", rekao je Šeranić.

On je istakao da je donesen zaključak da će svako ko bude kršio izolaciju i bude u tome uhvaćen ići u karantin sa policijskim nadzorom i tu više neće biti spora s obzirom na to da se pojedinci ponašaju neodgovorno.

"Komunalna policija je danas kontrolisala 1.947 lica, kod 27 lica je utvrđeno da su prekršili mjere kućne izolacije", rekao je Šeranić.

Šeranić je napomenuo da je Republika Srpska uputila protokol kolegama u Federaciji BiH FBiH i Štabu za vanredne situacije i traže od njih odgovor o pitanju međusobne saradnje u kontroli putnika na graničnim prelazima.

"To podrazumijeva da ćemo mi aktivirati centre na samim prelazima i već smo aktivirali, da ćemo raditi adekvatne kontrole i da ćemo dalje, u dogovoru sa lokalnim zajednicama, smještati osobe u karantine. Očekujemo danas odgovor od kolega iz FBiH", rekao je Šeranić.

Ukoliko iz FBiH ne budu prihvatili adekvatan protokol koji podrazumijeva međusobnu saradnju u smislu osoba koji su građani FBiH i građani Republike Srpske, Srpska će svakako nastaviti sa svojim mjerama u smislu restriktivnijeg ponašanja, kako kontrole samog ulaska na granici, tako i unutrašnje kontrole i epidemiološkog nadzora.

"Očekujemo da svi sugrađani poštuju mjere zabrane. Veoma je važno da pomognemo svim građanima starijim od 65 godina. Moramo i dalje izbjegavati direktan kontakt što je moguće više i držati mjere lične higijene, što omogućava da smanjimo prenos virusa u Republici Srpskoj", zaključio je Šeranić.

Uvedena je i dodatna mjera, koja se tiče rada apoteka. One će raditi svaki dan od osam do 18 časova, a vikendom od osam do 13 časova. Dežurne apoteke biće i dalje otvorene 24 časa. 

Šeranić je kazao da je u međuvremenu nabavljeno još 12 respiratora, jedan otišao za Bijeljinu, a ostali su u UKC Banjaluka, jer će Bijeljina i Foča biti tretirani kao regionalni centri, zbog čega se i dijagnostika pozicionira na ta mjesta.

Trenutno su u Republici Srpskoj pod zdravstvenim nadzorom 13.763 osoba. Iz zdravstvenog nadzora izašlo je ukupno 479 osoba.️ Takođe, trenutno je u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske u izolaciji je 14 osoba (6 osoba pozitivnih na test virusa korona i 8 osoba u izolaciji).

Tagovi