Društvo

Djeca najčešće trpe vršnjačko nasilje i zanemarivanje

Autor Dragana Božić

Plavi telefon u 2019. godini zazvonio je ukupno 6785 puta, a čak 94 poziva odnosila su se na nasilje nad djecom. Kad uzmemo u obzir da nije svaki slučaj nasilja nad djecom prijavljen, broj djece žrtava nasilja daleko je veći.

Izvor: champja/iStockphoto

Iz Udruženja "Nova generacija" za Mondo su rekli kako su, vršnjačko, emocionalno te fizičko nasilje najčešći oblici nasilja nad djecom, ali da postoji i značajan broj slučajeva zanemarivanja djece.

"Prema našem iskustvu fizičko nasilje i zanemarivanje su najčešći, a ono, pored ugrožavanja fizičkog zdravlja, može da ostavi ozbiljne i dugotrajne emocionalne posljedice kod djece, te da naruši zdrav razvoj djeteta," rekao je Saša Risojević, direktor i psiholog Nove generacije.

Prema njegovim riječima, tokom 2019. godine je na "Plavi telefon" upućeno ukupno 6785 poziva od čega je 94 bilo vezano za teme nasilja nad djecom, dok je u prvih pet mjeseci ove godine upućeno 2068 poziva od kojih je 27 bilo vezano za nasilje nad djecom.

Broj Plavog telefona: 080 05 03 05

Prema njegovim riječima, ovo udruženje svake godine obilježava 4. jun, Međunarodni dan djece žrtava nasilja, a to će učiniti i ove godine u dnevnom centru ovog udruženja.

"Što se tiče obilježavnja samog dana, u dnevnom centru za djecu će se održati radionice na ovu temu, te će se napraviti objava za potrebe društvenih mreža kako bismo širu javnost detaljnije upoznali o ovoj problematici i mogućim načinima da se nasilje nad djecom prijavi," istakao je Risojević.

Ujedinjene nacije su 1983. godine 4. jun proglasile Međunarodnim danom djece žrtava nasilja, s ciljem podsjećanja ljudi da veliki broj djece svakodnevno doživljava različite oblike nasilja, kao i naglašavanja važnosti zaštite prava djece i borbe protiv nasilja.

Međunarodni dan obilježava se sa zadatkom da informiše javnost o problemima i velikoj zabrinutosti o nasilju nad djecom.

Tagovi