Aktivisti Centra za životnu sredinu okupili su se danas preko puta Narodne skupštine RS, kako bi ukazali na značaj člana 32. postojećeg Zakona o zaštiti životne sredine, koji podrazumijeva rad Savjetodavnog vijeća u koji su uključeni ljudi iz struke i udruženja građana.
Novim prijedlogom o izmjenama i dopunama, koji je na današnjem dnevnom redu 10. redovne sjednice Narodne skupštine RS, Ministarstvo prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije RS u potpunosti briše član 32. i time ukida Savjetodavno vijeće, koje podrazumijeva formiranje i rad Savjetodavnog vijeća za zaštitu životne sredine, čiji su članovi i predstavnici ekoloških nevladinih organizacija.
“I u prethodnom postupku, Nacrta zakona davali smo primjedbe od kojih je veći dio usvojen, posebno dio koji se odnosi na pristup informacijama, ali ne i član 32. važećeg Zakona o radu Savjetodavnog vijeća za zaštitu životne sredine. Po nama taj član treba da se zadrži ili u manjoj mjeri izmijeni. Važnost tog člana je uspostava i rad tog vijeća koji daje savjete Vladi odnosno Ministarstvu prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije na planove, programe i projekte koji mogu imati uticaj na životnu sredinu”, rekao je Viktor Bjelić iz Centra za životnu sredinu.
Prema njegovim riječima, ono što je važno je da je u tom Savjetodavnom vijeću predviđeno učešće članova ispred udruženja građana što daje mogućnost da se čuje i glas javnosti.
“Smatramo da je to korak nazad u demokratizaciji odnosa između vlasti i društva. Pored toga to savjetodavno tijelo treba da okuplja i članove iz struke što dodatno osnažuje politike u oblasti životne sredine. Mi kao organizacija imamo status posmatrača na odborima Narodne skupštine, ali zbog situacije danas to ne možemo, pa smo uputili pismo odboru i nadamo se da će poslanici na današnjoj sjednici zadržati ovaj član”, istakao je Bijelić.
Prema Zahtjevu koji je Centar za životnu sredinu uputio Narodnoj skupštini RS i članovima odbora Savjetodavno vijeće trebalo bi da se sastoji od sedam članova: predstavnik Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, dva predstavnika udruženja i fondacija za zaštitu životne sredine, dva predstavnika organizacija ili ustanova za zaštitu prirode i životne sredine, predstavnika naučnih radnika sa Univerziteta iz Republike Srpske ili Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske i predstavnika Republičkog Inspektorata.
Kako su naveli brisanje ovog člana dovodi u pitanje daljnju obaveznu primjenu Arhuske konvencije.