Komercijalna testiranja u RS

RS ne radi "turistička testiranja" - biće pooštrene mjere u nekim opštinama

Autori mondo.ba Brankica Spasenić

Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske ne radi turistička PCR testiranja na koronavirus.

Izvor: Vedran Ševčuk, MONDO

Podvučeno je to danas na konferenciji za novinare nadležnih u ovom Institutu, te je istaknuto da se rade komercijalna testiranja samo za radnike, te studente i učenike koji se školuju u inostranstvu.

Epidemiolog ovog Instituta Jela Aćimović podvukla je da je jedini priznat PCR test, koji se radi iz brisa nosa i u komercijalne svrhe košta 200 maraka.

"Svi drugi testovi, brzi itd. nisu dovoljno pouzdani da se možemo na njih osloniti. Sve zemlje traže PCR testove, a neke zemlje traže unutar 48, a neke 72 sata," rekla je Aćimović.

V.d. direktora Insituta za javno zdravstvo RS Branislav Zeljković je danas  zaključio i da je, uprkos svemu, epidemiološka situacija u RS pod kontrolom.

On je podvukao je da oni ne rade turistička testiranja, ali i da mu nije poznato da to radi iko u okruženju.

Govoreći o mjerama koje uvode susjedne zemlje i zahtjeva za PCR testovima građana prilikom prelaska granice, on je podvukao da ovog trenutka u RS nema kapaciteta da se pokriju turistička testiranja.

"Mi očekujemo da zemlje  još jednom razmotre svoje doluke. Neke su u roku 24 sata mijenale svoje odluke dva ili tri puta. Nezahvalno je da se Institut ponaša kako vjetar duva, i imamo obavezu da slušamo riječ struke. Moraju se testirati oni za koje je to opravdano, a oni koji idu turistički, moraju ipak shvatiti da je to izbor njihove slobodne volje i moraju znati da ne mogu biti prioritet," rekao je Zeljković.

On je takođe istakao da se svako uvođenje novih ili vraćanje rigoroznijih mjera i preporuka, vodi na osnovu trenutne situacija, a da aktuelna situacija u RS ne zahtijeva pooštravanje.

Međutim, podvukao je da će se donijeti preporuke i rigoroznije mjere za odeređene lokalnie zajednice, kako bi se preduzeli koraci i na odgovarajući način reagovala na eventualno povećanje pozitivnih.

"U ovom tenutku nas zabrinjava nepoštovanje određenih mjera," rekao je Zeljković.

Naglasio je važnost poštovanja ranije donesenih mjera, a koje su davale rezultate - distanca, maske  i lična, te higijena prostora.

"To mora da ostane prioroitet," rekao je.

On je naveo i da je analiza pokazala da tamo gdje je došlo do njihovog kršenja, povećavao se i broj novozaraženih.

"Situacija se mijenja na dnevnoj bazi, i tako će se raditi preporuke. Sigurno će biti pooštravanja u određenim lokalnim zajednicama, od skraćivanja radnog vremena, smanjenja broja osoba na javnom mjestu itd. ali to je nešto na šta lokalni krizni štabovi moraju posebno da obrate pažnju," kazao je Zeljković.

Među takvim primjerima, izdvojio je Kostajnicu, kao i najnoviju situaciju u Srpcu gdje je sedam zaraženih vaspitačica u jednom vrtiću.

Najavio je i masovnija testiranja  u domovima za stare kako bi se zaštitila ta populacija.

Rekao je i da postoji najava seroloških testiranja u RS, odnosno koliko stanovništva ima antitijela. 

"Studija je planirana u septembru. Trenutno se radi na dokumentu. Otprilike će biti između 2.500 i 3.000 ljudi će biti uzeto u studiju," rekao je Zeljković.