Društvo

"Euronews": Od 1. jula granice EU će biti otvorene za građane BiH i Srbije

Autor mondo.ba

"Euronews" je od diplomatskih izvora EU dobio nacrt liste zemalja za koje će evropske granice biti otvorene i među njima se nalazi i Bosna i Hercegovina.

Izvor: MONDO/Samir Cacan

Brazil, Katar, SAD i Rusija nisu na listi odobrenih, piše sajt u tekstu ''Radna lista zemalja iz kojih će biti dozvoljen ulazak u EU kada se granice otvore.''

U Briselu evropski zvaničnici trenutno raspravljaju o tome kome će biti dozvoljeno da uđe u EU  od 1. jula, kada je predviđeno da se međunarodne granice bloka otvore - a kome će biti zabranjen.

Možda će vas zanimati

U četvrtak nisu uspjeli da donesu odluku o tome kojim će zemljama biti zabranjen ulazak nakon otvaranja spoljnih granica bloka, a diplomata EU je rekla "Euronews-u" da zvaničnici "ne mogu postići dogovor" i da će razgovori biti nastavljeni u petak.

Izvori su ipak doveli u sumnju da će granice biti otvorene baš 1. jula, sugerišući da sporazum neće biti postignut na vrijeme.

Spisak zemalja i teritorija čijim će državljanima biti dozvoljen ulazak u Evropu prema nacrtu liste u koji je "Euronews" imao uvid je sljedeći: Vatikan, Monako, Crna Gora, Andora, Srbija, Bosna i Hercegovina, Ukrajina, Albanija, Turska, "Kosovo", Demokratska Narodna Republika Koreja, Turkmenistan, Vijetnam, Kina, Tajland, Mjanmar, Mongolija, Japan, Južna Koreja, Gruzija, Butan, Liban, Indonezija, Uzbekistan, Indija, Tadžikistan, Kazahstan, Palau, Novi Zeland, Australija, Dominika, Bahami, Sveta Lucija, Urugvaj, Jamajka, Kuba, Gvajana, Paragvaj, Venecuela, Nikaragva, Kostarika, Kanada, Angola, Tunis, Namibija, Uganda, Mozambik, Mauricijus, Zambija, Ruanda, Etiopija, Maroko, Alžir i Egipat.

Diplomatski izvori su takođe nagovijestili da postoji neslaganje između nacija o kriterijumima za korištenje ove odluke, pri čemu neki tvrde da podaci o stopama zaraze COVID-a nisu pouzdani. Oni traže da ECDC, (Agencija EU za prevenciju bolesti), predloži više kriterijuma, rekli su izvori i dodali da će liste biti revidirane svake dvije nedjelje.