Poslanik u Predstavničkom domu Parlamenta BiH i bivši ministar bezbjednosti BiH, Dragan Mektić, objavio je juče snimak na kojem se vidi kako se kupa na rijeci Ukrini koja je prekrivena bijelom pjenom. Nadležno ministarstvo pokrenulo istragu.
Očigledno, na mjesto na kojem je snimak nastao organizovan je tzv. "pjena party", popularna vrsta zabave na našim rijekama tokom koje se u vodotok pušta pjena bijele boje iz ''topa'' specijalno napravljenog za to.
Povodom jučerašnjeg snimka reagovalo je ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske koje je, kako se navodi, zatražilo "od Inspektorata Republike Srpske da ispita slučaj upotrebe hemijskih sredstava u prirodnim vodotocima, što je zabilježeno proteklog vikenda na rijeci Ukrini od neodgovornih pojedinaca."
"Ministarstvo je zatražilo od Inspektorata Republike Srpske da se istraži i ispita ovaj slučaj, koji je privukao i pažnju medija, a u kojem je na osnovu do sada prikupljenih podataka utvrđeno da je pjena koja je korištena u rijeci Ukrini nastala iz topa za generator pjene", saopšteno je iz resornog ministarstva.
U saopštenju se navodi da je preduzeće "Vode Srpske" već naložilo da bude uzet uzorak vode za hemijsku analizu.
"Neshvatljivo je i nedopustivo da se u svrhu zabave u rijeku ispuštaju hemikalije, a Ministarstvo će do kraja insistirati da se utvrde sve okolnosti i kazne počinioci ovakvog zagađenja rijeka", dodaje se u saopštenju.
Iz Ministarstva upozoravaju da je upotreba hemikalija pogubna za biljni i životinjski svijet rijeka, te najoštrije osuđuju ovaj slučaj.
"Posebno je specifično što se to dogodilo na rijeci Ukrini, koja je jedinstvena i po specifičnom fenomenu 'cvjetanja rijeke', odnosno 'ukrinskom vodenom cvijetu', koje izaziva jedna vrsta bijelog leptira", navodi se u saopštenju.
Ista pjena nedavno plutala Vrbasom
Kako smo već napisali, ''pjena party'' je popularan način zabave koji se često organizuje na bazenima, ali i na rijekama u BiH i nije jasno kako je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede tek sada reagovalo.
Jedan ''pjena party'' dogodio se i u Banjaluci početkom jula, kada su građani prijavili da rijekom pluta pjena nepoznatog porijekla.
Banjalučki "Vodovod'' je tada uzeo uzorke vode za analizu, a laboratorijskim ispitivanjima je potvrđeno "da nije došlo do degradacije kvaliteta sirove vode rijeke Vrbas na vodozahvatu Novoselija".
''Laboratorijski rezultati su pokazali da nema promjena u vrijednostima parametara kvaliteta vode za piće i da je voda za piće zdravstveno bezbjedna i odgovara normama Pravilnika o zdravstvenoj ispravnosti vode namijenjene za ljudsku potrošnju (Službeni glasnik RS, br. 88/17)," objavio je ''Vodovod.''
Objašnjeno je da "prisustvo ovakve vrste materija ne ugrožava rad postrojenja za prečišćavanje vode na vodozahvatu Novoselija. Takođe, nije prouzrokovalo ni promjenu u režimu rada postrojenja na kojem je zastupljena tehnologija koja je projektovana da uspješno savladava i prerađuje sirovu vodu u vodu za piće kvaliteta zahtijevanog Pravilnikom."