Društvo

Jesmo li (ne)spremno dočekali pojavu virusa u školama? Djeca u izolaciju, ostali redovno

Autor MONDO/Brankica Spasenić

Iako je samo bilo pitanje kada će se, a ne da li će se koronavirus pojaviti u školama u Republici Srpskoj, aktuelna iskustva učenika i roditelja pokazuju koliko su (ne)spremno nadležni dočekali ovakav scenario.

Izvor: Mondo/Stefan Stojanović

Majka jednog osnovca iz Banjaluke, koji je nakon pojave koronavirusa kod drugarice iz razreda završio u izolaciji, objašnjava za Mondo da u prvim danima nisu mogli dobiti konkretne odgovore od nadležnih o tome koje korake treba da preduzmu.

Naša sagovornica, čije ime nećemo navoditi zbog specifične situacije koja uključuje zaraženu djecu, detaljno je objasnila za Mondo kako se razvijala situacija prve sedmice početka nastave.

"Moj sin, kao i drugi učenici iz odjeljenja, imali su kontakt sa zaraženom učenicom u utorak, kada je ona bila u školi. Nakon toga nije dolazila, a pozitivan nalaz joj je stigao u četvrtak. Odmah su nas zvali da djeca taj četvrtak ne dolaze popodne u školu", navela je naša sagovornica.

Sva djeca iz tog odjeljenja zatim su poslana u 14-dnevnu izolaciju, ali ne i članovi njihovih porodica, niti nastavnici koji su predavali zaraženom djetetu.

"U petak, dakle tri dana nakon kontakta sa zaraženom učenicom i normalnog života u porodici, zvali su su nas da odvojimo djecu, njihov pribor i ostalo. Svi koji imaju školarce znaju kako izgleda život u zajedničkom domu. Sada smo u situaciji da nam je jedno dijete u izolaciji, a njegov brat sve vrijeme normalno ide u školu. Dakle, za sve ostale iz njegovog kruga, život se nastavlja redovnim tokom. U najmanju ruku, sve to nam je izgledalo čudno i pomalo neobično", ispričala je naša sagovornica.

S obzirom na to da djeca iz odjeljenja zaražene učenice nisu imali simptome, iz Higijensko- epidemiološke službe su im testiranje na Kovid-19 zakazali tek za 11. septembar.

"Odmah kada su nas tog četvrtka nazvali da sin ne dolazi u školu, tražila sam od nadležnih konkretne odgovore na pitanja šta je sa roditeljima, sa bratom, šta nam je činiti, ali sam dobila samo odgovor 'ne znamo, javićemo'. Ispostavilo se da su se stvari rješavale u hodu. Naknadno su nas obavijestili da se preporuke svode na već navedeno - svi redovno, samo djeca u izolaciju", ispričala je ova Banjalučanka.

U Ministarstvu prosvjete i kulture RS podsjećaju na sve što je preduzeto uoči početka nastavnog procesa, a u vezi sa pandemijom virusa korona, te naglašavaju da je Institut za javno zdrvastvo RS, pored opštih preporuka, preporučio i posebne mjere za zaposlene i učenike, koje se odnose na preventivne i mjere u slučajevima potvrđenih infekcija.

"U slučajevima ako učenik razvije simptome Kovid-19 tokom boravka u školi, odmah se obavještavaju roditelji, koji u najkraćem roku trebaju doći po dijete. U školi mora biti obezbijeđena prostorija u kojoj će boraviti dijete sa simptomima do dolaska roditelja/staratelja. Učionica se odmah provjetrava i dezinfekcionim sredstvom se prebrišu klupa i druga mjesta koja su često dodirivana. Ujedno, učitelj ili nastavnik o svemu obavještava direktora koji, dalje, obavještava higijensko – epidemiološku službu koja sprovodi istraživanje i neophodne mjere. I u slučaju pojave simptoma Kovid-19 tokom boravka u školi kod bilo kojeg zaposlenog radnika škole, on se odmah udaljava sa radnog mjesta te se o tome obavještava direktor, HES i provode se neophodne mjere prema oboljelom i i njegovim kontaktima", odgovorili su za Mondo iz resornog ministarstva.

Dodaju i da su direktori škola dužni da naprave plan sa jasno definisanim protokom informacija - ko, na koji način i koga obavještava o saznanju o pojavi simptoma ili prilikom njihovog uočavanja, kako i kada reaguju (roditelji, učenici, nastavnici, odjeljenjske starješine, radnici škola…).

"Direktor, kao rukovodilac škole, istupa u ime škole i nakon dobijanja informacija, obavještava druge institucije o situaciji, te sa kriznim štabom na nivou lokalne zajednice razmatra mjere i njihovo sprovođenje", pojasnili su iz mninistarstva.