Radari nikad aktivniji

Policijski radari i presretači u Srpskoj ove godine ''snimili'' više od 36 hiljada prekršaja

Autori mondo.ba Dušan Volaš

Radarski sistemi u Republici Srpskoj od početka ove godine do mjeseca septembra evidentirali su ukupno 36.593 prekršaja prekoračenja brzine vožnje, potvrđeno je za Mondo u MUP-u Republike Srpske.

Izvor: MUP RS

U periodu od početka 2020. godine do kraja avgusta radarskim sistemima "Gatso", ugrađenim u dva službena vozila (tzv. "presretači"), evidentirano je 8.748 prekršaja.

Stacionarnim radarskim sistemima u periodu od 01.01. do 31.08.2020. godine evidentirano je 8.594 prekršaja prekoračenja propisane brzine kretanja motornih vozila.

Mobilnim radarskim sistemima "RedFlex Dual Nk7 LX" i "Ramer 10" u istom periodu evidentiran je 19.251 prekršaj prekoračenja propisane brzine.

"Najveća snimljena brzina od 266 km/h evidentirana je na magistralnom putu Banjaluka - Gradiška, na ograničenju brzine od 80 km/h, zatim na području grada Bijeljine, na ograničenju brzine od 80 km/h evidentirana je brzina od 180 km/h", rečeno nam je u MUP-u RS.

Prema podacima realizacije izvršenja novčanih kazni za prekršaje evidentirane u navedenom periodu od ukupno izrečenog iznosa novčanih kazni uplaćeno je 47,1 odsto sredstava.

Zbog sve češćih pitanja naših čitalaca i sugrađana po kom principu saobraćajne patrole određuju gdje će se vršiti kontrola saobraćaja mobilnim radarom i da li je potrebno da se označi lokacija gdje se vrši kontrola brzine, navodimo ranije objašnjenje MUP-a RS u kojem istuču da svakodnevno prate stanje bezbjednosti saobraćaja na putevima Republike Srpske i vrše analizu saobraćajnih nezgoda sa posljedicama po lica, a na osnovu toga se određuju dionice puta na kojima se postavljaju radarski sistemi.

"Prema važećim zakonskim propisima, odnosno Zakonom o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima BiH, nije propisana obaveza označavanja lokacije na kojima se vrše kontrole brzine kretanja motornih vozila", rekli su u MUP-u RS.

Zakonom o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH za prekoračenje od 10 do 20 kilometara na čas, propisana je jedinstvena novčana kazna od 50 KM.

Ko brzinu prekorači od 20 do 30 kiliometara na čas platiće kaznu u rasponu od 100 do 300 KM, biće mu izrečena zaštitna mjera jedan do četiri mjeseca zabrane upravljanja motornim vozilom, a dobiće i dva kaznena boda.

Za prekoračenje više od 30 kilometara na čas izriče se novčana kazna od 400 do 1.000 KM, zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom od dva do šest mjeseci i dva kaznena boda.