Politika

Inicijativa da se zdravstvo počne finansirati i iz PDV-a

Autor Željko Svitlica

Slobodan Stanić, predsjednik Odbora za zdravstvo SDS, kaže da je potrebno da se inicijativa za izmjene PDV-a koja je upućena u parlamentarnu proceduru dopuni sa fiksnim procentom PDV-a koji bi bio usmjeren u zdravstvo.

Izvor: SDS

"Inicijativa za izmjene PDV-a je već upućena u parlamentarnu proceduru ali je potrebno da se inicijativa dopuni sa fiksnim procentom PDV-a koji ide direktno Fondu zdravstvenog osiguranja RS i ZZO FBiH", istakao je dr Slobodan Stanić, predsjednik Odbora za zdravstvo SDS.

Stanić ističe da konstruktivna opozicija treba prepoznati i podržati one poteze vlasti koji su od koristi građanima i privredi Republike Srpske, kao što je smanjenje zdravstvenih doprinosa.

"Jedan takav potez koji pomaže privredi Republike Srpske je svakako smanjenje doprinosa za zdravstveno osiguranje sa 12% na 10,20%, dakle za 1,80%. Ovim smanjenjem rasterećuje se naša privreda i otvara mogućnost povećanja prihoda zaposlenim radnicima, što je u momentu velikog odlaska radne snage od izuzetnog značaja", pojasnio je Stanić.

Stan ipak napominje da ovaj potez ima i svoju drugu stranu, jer će se realni dio prihoda FZO RS smanjiti za 54 miliona konvertibilnih maraka.

"Svi znamo koliki je značaj konsolidovanog zdravstvenog sistema, a i oni koji nisu znali, vidjeli su to u protekle dvije godine. Svjesni smo da su rijetke zdravstvene ustanove koje ne reprogramiraju svoje obaveze i podižu kredite kako bi ih izmirili. Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite je prikazalo obaveze nešto veće od milijardu KM, koje se i dalje povećavaju", pojasnio je predsjednik Odbora za zdravstvo SDS.

Stanić kaže da je drugi dobar potez koji je vlast preuzela od opozicije smanjenje PDV-a na osnovne životne namirnice, što bi građanima trebalo da pomogne u prevladavanju inflatornih udara i svakodnevnih poskupljenja hrane, energije, usluga.

"Godine 2013. je na prijedlog Ministarske konferencije ministara u oblasti zdravlja bilo predloženo da dio akciza na duvanske proizvode i alkoholna pića ide na jačanje zdravstva. Savjet ministara je tada tu inicijativu podržao, ali je kasnije zaustavljena u Upravnom odboru UIO. Iniicijativi za smanjenje PDV-a bi trebalo dodati da 3% od neto sredstava za raspodjelu ide direktno u fondove - zavode koji finansiraju zdravstvo. To bi značilo dodatnih 130,4 miliona KM za zdravstvo FBiH, dodatnih 69,8 KM za zdravstvo Republike Srpske i 7,4 miliona KM dodatno za zdravstvo Distrikta Brčko",obrazložio je Stanić.

On kaže da bi se ovim se stabilizovalo finansiranje zdravstva, jer bi osim oslonca na sredstva iz doprinosa i sredstava koje obezbjeđuju osnivači dobili treći izvor finansiranja - PDV.

"Ipak je stolica na tri noge značajno stabilnija od one na dvije noge. U Republici Srpskoj bi ovih dodatnih 69,7 miliona KM kompenzovalo umanjenje izazvano smanjenjem doprinosa za zdravstvo sa 12% na 10,2% od 54 milona KM, a još bi ostalo 15,7 miliona KM kao podrška zdravstvu. Utrošak i korištenje i pravdanje ovih sredstava morali bi naravno biti pod strogom kontrolom nadzornih organa, a u cilju namjenske i što svrsishodnije upotrebe tih sredstava na podizanju zdravstvenih standarda u liječenju svih građana u Republici Srpskoj, Federaciji BiH i Distriktu Brčko", zaključio je Stanić.