Politika

Dodik: To što se Šmit sastao sa Stanivukovićem ne čini ga visokom predstavnikom

Autor Željko Svitlica

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da njemački diplomata Kristijan Šmit sastankom sa gradonačelnikom Banjaluke Draškom Stanivukovićem nije postao visoki predstavnik, jer Stanivuković nije zvaničnik Republike Srpske, ''kako ga predstavljaju mediji".

Izvor: Mondo/Željko Svitlica

"Gradonačelnik je samo predstavnik Grada i nije zvaničnik Republike Srpske", rekao je novinarima Dodik.

Dodik je podsjetio da visokog predstavnika određuju Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija i potpisnici Aneksa 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma, među kojima je Republika Srpska.

"Republika Srpska je rekla da visoki predstavnik ne postoji. Kako neke druge političke opcije rade, njihov je problem, ali to narod mora znati", dodao je Dodik.

Dodik je ocijenio da se ne može smatrati vrhuncem srpske politike činjenica da se neizabranom strancu žele dati ovlaštenja da upravlja.

"Šmit uporno traži neku vrstu legitimiteta. Ništa ne znači sastanak sa gradonačelnikom Banjaluke, ali narod treba da zapamti da ima onih koji su spremni da se ponašaju mimo stavova Narodne skupštine Republike Srpske i Aneksa 10. Ako su na ovo spremni, onda su spremni da izdaju zemlju", zaključio je Dodik.

Gradonačelnik Banjaluke je prvi političar iz Republike Srpske koji se sastao sa Kristijanom Šmitom kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika.

Republika Srpska smatra da Šmit nema legitmitet kao visoki predstavnik jer prilikom imenovanja nije potvrđen u Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija. 

Šmita su službeno za visokog predstavnika imenovali ambasadori zemalja članica Upravnog odbora Savjeta za sprovođenje mira (Peace Implementation Council – PIC) u maju 2021. godine nakon što ga je za to mjesto kandidovala Njemačka. Sa odlukom se tada nije služila Rusija kao članica PIC-a.

Mišljenja se ukrštaju oko toga da li imenovanje visokog predstavnika treba ili ne treba da potvrdi Savjet bezbjednostu UN. Rusija i Kina smatraju da je to potrebno i da je to bila praksa posljednjih 25 godina s čim se ne slažu uticajne zapadne zemlje.