Generalni sekretar Savjeta za regionalnu saradnju /RCC/ Majlinda Bregu kaže da najnoviji podaci pokazuju značajan pad podrške stanovnika zapadnog Balkana članstvu u EU.
Pad podrške članstvu u EU u zemljama zapadnog Balkana od osam odsto u odnosu na 2021. godine predstavlja bolan podsjetnik na frustracije brojnih građana zbog tempa napretka, ali i poziv da se nešto uradi po tom pitanju, ocijenila je generalni sekretar Savjeta za regionalnu saradnju /RCC/ Majlinda Bregu.
"Još neobjavljeni podaci novog `Balkan barometra` pokazuju dodatni značajan pad podrške stanovnika zapadnog Balkana članstvu u EU, ali i dalje 54 odsto njih podržava put u ovaj blok", navela je Bregu povodom Dana Evrope.
Ona je napomenula da je pozitivno, ipak, to što je procenat onih koji smatraju da do pristupanja EU nikada neće doći pao za pet odsto - sa 23 na 18 procenata, te ocijenila da optimizam, dakle, postoji, ali je oprezniji.
Bregu je navela da je zapadni Balkan daleko dogurao u protekle dvije decenije, ali će razvoj potencijala regiona zahtijevati nove izvore dinamike i transformacije kako bi bili prevaziđeni duboko usađeni socijalni, institucionalni i prirodni izazovi.
Ona je ocijenila da nije riječ samo o novcu i tržištu, već o vrijednostima, i to demokratiji, vladavini prava i ljudskim pravima.
"Potrebno je posvetiti se napornom radu na reformama, borbi protiv korupcije i izgradnji budućnosti u kojoj zapadni Balkan nije samo gost već dio evropske porodice", rekla je Bregu.
U evropskim zemljama 9. maj se obilježava kao Dan Evrope, pošto je tog dana 1950. godine ministar spoljnih poslova Francuske Robert Šuman objavio deklaraciju kojom je pozvao na uspostavljanje novog poretka bez sukoba među evropskim zemljama.