Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović izjavio je danas u Sarajevu nakon sastanka sa članovima Predsjedništva BiH da je u BiH došao kao prijatelj kod prijatelja. Naglasio se je da je dobrosusjedska saradnja put za mir i stabilnost.
"Crna Gora je u tom pravcu dobar susjed i želim da i danas iz Sarajeva pošaljem tu poruku - dobrosusjedska saradnja jedan od tri glavna spoljnopolitička prioriteta Crne Gore, pored našeg kredibilnog članstva u okviru NATO saveza i ubrzanja našeg evropskog puta, a možda i najvažniji zbog zajedničke prošlosti i siguran sam budućnosti koju zajednički imamo", rekao je Milatović na konferenciji za novinare.
Milatović je istakao da se ključni aspekti saradnje između Crne Gore i BiH temelje na infrastrukturnim projektima.
Navodeći da je u Sarajevo došao putem preko Šćepan Polja, crnogorski predsjednik izrazio je osjećaj tuge zbog stanja u kom je putni pravac Sarajevo – Podgorica i uputio poziv svim nadležnim organima u BiH da fokus stave na dio između Foče i granice sa Crnom Gorom.
Milatović je rekao da je Crna Gora zainteresovana za izgradnju željezničke infrastrukture, pruge koja bi povezala Čapljinu i Nikšić i na taj način dodatno stavila u funkciju Luku Bar ekonomiji BiH.
"Važan prioritet infrastrukturne povezanosti Crne Gore i BiH je i izgradnja Jadransko-jonskog auto-puta, koj je jedan od prioriteta Crne Gore", dodao je Milatović
On je podsjetio da je u Sarajevo došao sa brojnom delegacijom crnogorskih privrednika koje predvodi Privredna komora te zemlje, ističući da će to dodatno uticati na unapređenje ekonomske saradnje.
Kada su u pitanju političke teme, Milatović je konstatovao da BiH i Crnu Goru pored iskustva u zajedničkoj državi dodatno povezuju evropske integracije.
"Crna Gora je odlučno krenula putem reformi sa jasnom vizijom i ciljem da postane 28. zemlja članica EU 2028. godine", rekao je Milatović i dodao da će Crna Gora pomoći svojim iskustvima BiH na evropskom putu.
Crnogorski predsjednik istakao je da su tokom njegovog razgovora sa članovima Predsjedništva BiH potvrđeno da su obje zemlje spremne da rade zajedno u duhu solidarnosti i uzajamne podrške, u čemu veliku podršku daju dijaspore dvije zemlje.
"Uvjeren sam da će odnosi između Crne Gore i BiH nastaviti da se razvijaju kroz međusobno poštovanje i saradnju, doprinosećina stabilnosti i unapređnjeu atmosfere međusobnog povjerenja na zapadnom Balkanu", naglasio je Milatović.
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović rekao je da je zajednička ocjena današnjih razgovora da su bili otvoreni, sadržajni i prijateljski.
Navodeći da je konstatovano da BiH i Crna Gora imaju dobre i prijateljske odnose, koji nisu opterećeni nikakvim pitanjima, Bećirović je precizirao da je razgovarano o infrastrukturnim projektima i unapređenju saradnje u drugim oblastima.
On je naveo da u pogledu infrastrukturnog povezivanja treba ubrzati izgradnju mosta na Tari i pristupnih puteva dom mostu, te da je potrebno aktuelizovati izgradnju pruge i ukazati na važnost Jadransko-jonskog auto-puta.
"U pogledu ugovorne regulatirve – više od 50 važnih sporazuma do sada je potpisano, a ima ih još koji mogu unaprijediti saradnju", rekao je Bećirović i dodao da o dobroj ekonomskoj saradnji govori to da je ukupna spoljnotrgovinska razmjena između dvije zemlje u prošloj godini iznosila 775 miliona KM.
Član Predsjedništva Željko Komšić rekao je da će današnji privredni forum koji će u organizaciji spoljnotrgovinskih komora dvije zemlje doprinijeti daljem razvoju ekonomske saradnje.
Komšić je naveo da BiH i Crna Gora mogu biti primjer kako se otvorena pitanja mogu rješavati u dobrosusjedskoj atmosferi, podsjećajući da dvije zemlje jedine u regionu imaju zaključen ugovor o granici.
(SRNA)