U Sudu BiH danas je održano ročište predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i vršiocu dužnosti direktora "Službenog glasnika" Milošu Lukiću "zbog nepoštovanja odluka Kristijana Šmita".
Odbrana je danas uložila dokaze duplike, među kojima je i zapisnik Savjeta bezbjednosti UN od 22. jula 2021. godine koji je u vezi sa tvrdnjom odbrane da Šmit nije izabran u skladu sa Aneksom 10 Dejtonskog sporazuma.
Odbrana vršioca dužnosti direktora "Službenog glasnika" Miloša Lukića dokazala je danas pred Sudom BiH da je u slučaju Kristijana Šmita izostala rezolucija Savjeta bezbjednosti UN, koje je uvijek donosio u odnosu na visoke predstavnike, izjavio je Lukićev advokat Slavko Jandrić.
"Materijalnim dokazima dokazali smo da u BiH postoji kopija Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH, koji je dostavila Francuska, kao depozitar i samim tim dokazali smo tvrdnje i teze odbrane za koje tvrdimo da su tačne i istinite od samog početka", rekao je Jandrić na konferenciji za novinare u Istočnom Sarajevu.
Jandrić, koji mijenja Lukićevog branioca Miljkana Pucara, naglasio je da Ustav i zakon uvijek štite nosioce javnih ovlaštenja, u konkretnom slučaju predsjednika Republike Srpske i v.d. direktora "Službenog glasnika Srpske", te dodao da je riječ o jednom pravnom standardu koji postoji svugdje u svijetu.
Prema njegovim riječima, to piše u svim ustavima i zakonima, kako u NJemačkoj, tako i u angloaksonskom pravu.
"Američki Vrhovni sud je u julu donio veoma značajnu presudu u predmetu `Tramp protiv SAD`, gdje je zauzet stav da predsjednik republike, ako se kreće u okviru sopstvenih ovlaštenja, odnosno ovlaštenja koja mu daje Ustav, ne može biti krivično gonjen i krivično odgovoran i postoji apsolutni imunitet", napomenuo je Jandrić.
On je dodao da ova presuda donesena dvotrećinskom većinom, šest prema tri, i jasno dokazuje da su ovi standardi važeći u svim pravnim sistemima.
Bubić: Jasni dokazi da Šmit nije potvrđen
Branilac predsjednika Republike Srpske Goran Bubić rekao je da je odbrana na današnjem ročištu predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i vršiocu dužnosti direktora Službenog glasnika Milošu Lukiću pred Sudom BiH uložila dokaze koji jasno potvrđuju da imenovanje Kristijana Šmita za visokog predstavnika nije potvrđeno u Savjetu bezbjednosti UN i da on nije mogao donositi odluke.
Milorad Dodik je zahvalio saradnicima, timu odbrane i svima koji uporno dolaze kada je ova farsa od suđenja u Sarajevu i pokazuju podršku njima koji rade u interesu Republike Srpske.
Dodik je naveo da je tu neopravdano, napomenuvši da je juče bio na konferenciji u Cirihu i da su uspjeli da iz nekog cinizma baš za danas zakažu suđenje zbog čega je rano morao da stigne ovdje.
Prema sadržini Aneksa 10 Opšteg okvirnog sporazuma za mir jasno se navodi da je potrebna potvrda Savjeta bezbjednosti u vidu Rezolucije, a takav pravni akt ne postoji. Smatramo da su izvan razumne sumnje dokazane tvrdnje odbrane da Kristijan Šmit nije legalno i legitimno potvrđen za visokog predstavnika - rekao je Bubić.
On je rekao da slijedom toga Šmit nije mogao donositi pravna akta, ali ni odlukom mijenjati Krivični zakon BiH.
- Kao posljedicu svega toga imamo samo jedan zaključak, a to je da on nije mogao mijenjati zakon i nemamo inkriminaciju za koju se terete Dodik i Lukić - naveo je Bubić.
On pojašnjava da su izneseni i dokazi koji potvrđuju da je, prema podacima Službenog glasnika BiH, distribucija počela 10. jula, a da je u službu predsjednika stigla 11. jula, te da je i tu čista situacija kada je riječ i o tom dijelu koji neko naziva izmjenama zakona.
- Kada je riječ o meritumu predmeta, mi smo ovim dokazima suštinski dokazali ono što tvrdimo od početka. Riječ je o montiranoj optužnici i predsjednik je optužen za vršenje ustavnih dužnosti. Nema osnova za osuđujuću presudu i pozivamo da se obustavi postupak - istakao je Bubić.
Bubić je rekao da je odbrana uložila dokaze duplike, odnosno zapisnik Savjeta bezbjednosti UN od 22. jula 2021. godine koji je u vezi sa tvrdnjom odbrane da Kristijan Šmit nije izabran u skladu sa Aneksom 10 Dejtonskog sporazuma.
Bubić je rekao i da jer uložen Službeni glasnik od 7. jula 2023. godine adresiran na instituciju predsjednika Republike Srpske, pojasnivši da je to odgovor na navode Tužilaštva BiH o zabrani retroaktivne primjene Krivičnog zakona BiH.
Bubić je uložio i rješenje krnjeg Ustavnog suda BiH od 9. septembra ove godine koje se odnosi na tvrdnje odbrane da, ako Tužilaštvo BiH pridaje zakonadavnu aktivnost Šmitu, ne postoji inkriminisano djelo s obzirom na vremensku distancu.
Nobilo: "Kad je Dodik potpisao ukaze djelo nije stupilo na snagu"
Advokat Anto Nobilo izjavio je da bi trebalo odbaciti optužnicu protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika jer načelo legaliteta koje je osnov Krivičnog prava zabranjuje retroaktivnost.
Nobilo je govoreći o današnjem ročištu na suđenju predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i vršiocu dužnosti direktora "Službenog glasnika" Milošu Lukiću skrenuo pažnju na to da se danas vidjelo u kojem momentu je izdat "Službeni glasnik", odnosno kada je Kristijan Šmit nametnuo zakon.
"To je važno naglasiti, jer nakon objave u `Službenom glasniku` teče takozvani `vakacio legis`, koji je u pravilu osam dana, a najkraće može biti jedan dan", rekao je Nobilo novinarima u Istočnom Sarajevu.
Iz toga proizlazi, naveo je Nobilo, da u momentu kada je Dodik potpisao ukaze, krivično djelo za koje mu se sudi nije bilo stupilo na pravnu snagu.
(RTRS)