Politika

NSRS raspravlja: Ima li ili nema prenosa nadležnosti u zakonima o graničnoj kontroli i zaštiti ličnih podataka BiH

Autor Brankica Spasenić

Poslanici NSRS počeli su danas raspravu o prvoj tački dnevnog reda posebne sjednice - zauzimanje stava povodom Prijedloga zakona o graničnoj kontroli BiH i Prijedloga zakona o zaštiti ličnih podataka BiH.

Izvor: NSRS

Nakon što je ova zakonska rješenja usvojio Savjet ministara BiH u kojem sjede trojica srpskih ministara – Nenad Nešić, Srđan Amidžić i Staša Košarac, upućeni su u parlamentarnu proceduru u Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH.

Međutim, ostalo je neprecizno da li u ovim zakonima postoji prenos nadležnosti.

Uvodnu riječ dao je predsjedavajući Kluba zastupnika SDS - PDP – Za pravdu i red u PS BiH Darko Babalj.

Babalj je podvukao da u Predstavničkom domu, uoči hitnog zasjedanja i odlučivanja o ova dva “evropska zakona”, nisu pred sobom imali tekst, što je “neprihvatljivo”.

“Pretpostavili smo da tu ima jednog dijela prenosa nadležnoti. Rezultat toga je današnja sjednica. Mi poslanici nismo ni stručni ni sposobni da o tome odlučujemo i tražili smo da se NSRS očituje o ta dva zakona ako ima prenosa nadležnosti, pa da uložimo amandmane… Mi smo dole osuđeni da sami mislimo, ali bojim se da nismo stručni, tu nema pozicija- opozicija, to je borba za RS . Apelujem da se uključi struka, dajte nam kvalitetne odgovore”, rekao je Babalj.

Predsjedavajući Kluba Srba Milan Petković je takođe potvrdio da su u PD PS BiH trebali hitno glasati o ovim zakonima, a da ga prethodno nisu pročitali.

“Tražili smo da se izjasne poslanici NSRS, ali i Vlada RS, jer tamo postoje stručni ljudi, prije svega u MUP-u RS, koji će nam reći ima li ili nema prenosa nadležnosti”, rekao je Petković.

Kolegijum NSRS je odobrio obraćanje i predsjednicima parlamentarnih partija iz RS.

Predsjednik PDP-a Draško Stanivuković je poručio da je svaki prenos nadležnosti neprihvatljiv.

Što se tiče Zakona o zaštiti ličnih podataka, Stanivuković je naveo da “kroz iglene uši” treba provući stav da “ovaj zakon u ovom trenutku ne dovodi do direktnog prenosa nadležnosti”, te postavio pitanje da li može dovesti “indirektno”.

“Očekujemo od Vlade RS obrazloženje sa memorandumom i pečatom, i da uradimo sve korake ako postoji i jedan procenat sumnje u ono što je pred nama”, dodao je Stanivuković.

Predsjednik DNS-a Nenad Nešić je potvrdio da je kao ministar bezbjednosti BiH učestvovao u donošenju ova dva zakona u Savjetu ministara BiH sa još dva ministra iz RS.

Rekao je da je pogledu Zakona o graničnoj kontroli BiH postojala saglasnost iz RS i stav da nema elemenata prenosa nadležnosti, dok Zakon o ličnim podacima ima manjkavosti.

“Mi smo glasali da bismo vama danas pružili mogućnosti da možete da djelujete. Ovo je dobra praksa. Nama će biti lakše raditi u Savjetu ministara BiH ako NSRS bude uzimala stav o svakom zakonu”, rekao je Nešić.

Član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović je pozdravila da se “prikupljaju stavovi institucija RS ministarstava ili odbora” i da se donesu zaključci koji bi “otklonili strahove” o prenosu nadležnosti.

Predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić je govorio o ovoj ali i u tački dnevnog reda koja tek treba uslijediti “Informacija o urušavanju pravnog sistema u BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazum”.

Izjavio je da su ga uoči današnje posebne sjednice, zvali “preko bare” da pitaju da li je istina da se sprema akt o otcjepljenju.

Najavio je da će se danas, na kraju zasjedanja, podijeliti zajednički zaključci za obe tačke dnevnog reda, a glasaće se za svaki pojedinačno.

“Da, u NSRS smo do sada donijeli odluke od kojih neke nismo poštovali. Sve koje smo donosili su odraz vremena, nivoa sloge, odnosa među nama… Nijedna nije povučena i sve su na snazi ali čekaju svoje vrijeme”, kazao je Stevandić.

Ministar unutrašnjih poslova RS Siniša Karan je rekao da je MUP RS dao svoje komentare na oba zakona.

“Ovog časa možemo reći da nema elemenata prenosa nadležnosti u Zakonu o zaštiti ličnih podataka. U početnoj varijanti je bilo i reagovali smo na cijeli zakon. Međutim, i kada usvojimo zakon u kojem nema prenosa nadležnosti, u njegovoj implementaciji se znalo desiti da se razviju cijela ministarstva… Dakle, moramo paziti na implementaciju”, poručio je Karan.

(Mondo)