Novi Poslovnik Narodne skupštine Republike Srpske, koji već duže vrijeme izaziva brojne i burne reakcije, danas je stigao pred poslanike.
Dio opozicije je još prilikom usvajanja dnevnog reda aktuelne redovne sjedncie, tražio da se ova tačka skine sa dnevnog reda, ali to nije usvojeno.
Poslanici Kluba PDP-a su najavili da uprkos tome, neće odustati od osporavanja novog poslovnika, a poslanik Draško Stanivuković (PDP) je najavljivao i mogućnost protesta, štrajka i drugih vidova borbe protiv novog poslovnika.
Opozicionari tvrde da je novi poslovnik NSRS “sahrana demokratije”, dok sa druge strane iz klubova koji čine vladajuću većinu, tvrde da će on donijeti više reda u skupštinskim klupama.
Među novinama je da je vrijeme za pretres po tački dnevnog reda ograničeno. Kolegijum Narodne skupštine, utvrđuje maksimalno vrijeme trajanja pretresa po tački dnevnog reda i raspoređuje ga na klubove poslanika i poslaničke grupe, u okviru redovne rasprave, srazmjerno broju poslanika.
Između ostalog, vrijeme koje poslanik ima da ukaže na povredu poslovnika skraćuje sa tri minuta na minut.
Takođe, predviđa se da poslanik ima pravo na repliku ili krivi navod tek nakon završetka redovne rasprave, dok je sada imao pravo odmah nakon prethodnog sagovornika. Pored toga, smanjuje se vrijeme replike sa tri na dva minuta .
Mijenja se kvorum, uskraćuje mogućnost replike na repliku itd.
Dušica Šolaja, predsjedavajuća Zakonodavnog odbora NSRS, pred početak rasprave je ukazala na praksu u okruženju, te navela da svaki sadrži neko od rješenja koje je uvršteno u prijedlog ovog poslovnika u Srpskoj.
"Cilj je unapređenje rada i povećanje eikasnosti, te uklanjanje nedostataka u važećem poslovniku uz kontinuirano čuvanje diginiteta ove, jedne od najznačajnijih institucija u RS. Sve izmjene idu u ovom pravcu i u svrhu postizanja navedenih ciljeva," kazala je
Navela je da su svi poslanički klubovi u nekoliko navrata dobili radni mateirjal, te da su imali mogućnost da dostave sugestije i prijedloge, a da su to uradili klubovi PDP-a, SNSD-a i DNS-a.
"O svemu su se izjasnili članovi odbora. Dio njih je prihvaćen i ugrađen u ovaj prijedlog poslovnika, a dio nije prihvaćen," kazala je Šolaja.
Rekla je da je svjesna da nemaju svi isti pogled na novi poslovnik, ali se nada da će do kraja rasprave biti postignuta što veća saglasnot oko većine članova poslovnika.