Tri zemljotresa koja su se jutros dogodila u Jadranu, magnitude 4,2 s epicentrom 57 kilometara južno od Visa, kojem su prethodila dva magnitude 3,1 i magnitude 3,2 ne bi trebalo da brinu, kaže profesor Ante Mihanović.
"Sredozemljem prolazi sudar afričke i indo-evropske tektonske ploče. Sve što se događa je u okviru nama poznatog, sam jadranski dio nije toliko potresno ugrožen i podaci govore da tamo u suštini nema jakih potresa, osim na dvije lokacije, zona Palagruže i zona Jabuke", objasnio je profesor Mihanović sa Građevinskog fakuteta Univerziteta u Splitu.
On je hrvatski Javni servis HRT rekao da potres kakav se dogodio 27. marta, od 5,5 Rihtera i 10 kilometara od žarišta, spada u jedan, prema podacima rijedak potres, koji se događa jednom u 500 godina.
"Što se tiče povratnog perioda, mala je vjerovatnoća da će se dogoditi jači potres. Njegov učinak je minoran za nas, samo se Palagruža tresla tako da nekih posebnih šteta nema, osim našeg straha", kaže Mihanović.
Dodao je da građani moraju da nauče da žive sa potresima i upozorava one koji grade i projektuju građevine da to čine tako da objekti moraju da budu sigurni i otporni na zemljotrese.
Mondo, Tanjug