Region

Dačić o eventualnim sankcijama Rusiji: Srbija uvijek gleda svoj interes

Autor Željko Svitlica

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić nagovijestio je u srijedu prvi put da bi Beograd mogao da promijeni kurs i uvede sankcije Rusiji, što je jedan od ključnih zahtjeva kojim EU uslovljava napredak Srbije u pregovorima o članstvu u EU.

Izvor: Vedran Ševčuk, mondo.ba

U ekskluzivnom intervjuu za EURACTIV Srbija, Dačić je rekao da se Srbija, kandidat za EU ​​od 2012. godine, do sada rukovodila prije svega procjenom onoga što je u njenom najboljem interesu.

"Osuđujemo kršenje teritorijalnog integriteta Ukrajine i tako smo glasali u međunarodnim tijelima. Druga je stvar da li ćemo uvesti sankcije Rusiji. Nije pitanje vremena ili rokova, to je stvar koja se tiče naših političkih i ekonomskih interesa", rekao je Dačić.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić oštro se protivio sankcionisanju Moskvie često naglašavajući da Srbija svu svoju naftu i gas uvozi iz Rusije, ali je pod sve većim pritiskom Zapada da promijeni svoj stav. U oktobru je predstavio plan od 12 milijardi evra za ulaganja u energetsku infrastrukturu tokom šest godina kako bi se diversifikovalo i obezbijedilo snabdijevanje energijom, podsjeća Euractive.

Dačić je rekao da Srbija od ruske aneksije Krima 2014. godine do sada nije pristupila zapadnim sankcijama „jer smo procijenili da to neće biti u našem interesu“.

"Ako se nešto promijeni na štetu interesa Srbije, onda će naša odluka biti prilagođena tome, jer ćemo u svakom trenutku procjenjivati šta je najbolja odluka za našu privredu, za naš položaj u svetu i za građane Srbije".

Premijerka Srbije Ana Brnabić, koja je u srijedu uveče prisustvovala otvaranju EURACTIV Srbija u Beogradu, govorila je o „ruskoj agresiji na Ukrajinu“ što je formulaciju koju Srbija ranije nije koristila, primjećuju na ovom portalu. Ona je takođe pohvalila EU kao najvećeg investitora i donatora u Srbiji.

Dačić je članstvo u EU proglasio „prioritetom za Srbiju“, ali je kritikovao EU zbog odugovlačenja sa proširenjem.

"Taj narativ koji često čujemo, da bi Balkan mogao da stvori nove probleme da je unutar EU, više je izgovor jer je u EU primijetno smanjenje apetita za proširenjem. To je pitanje koje evropskim političarima ne donosi glasove i zato ga marginalizuju", kaže Dačić.