Region

Meteorološki fenomen OMEGA-BLOK donio vrućine i poplave u EVROPU

Autor Ivana Vlajković

Meteorološki fenomen omega-blok se pojavljuje i zimi i ljeti.

Izvor: MONDO/Uroš Arsić

Nakon superćelijskih oluja koje su opustošile Balkan, na red su došle nepodnošljive vrućine i požari, a odmah za njima i razorne poplave na jugu Evrope, najpre u Španiji i Italiji, a potom u Grčkoj, Turskoj i Bugarskoj. Razlog se krije u jednom - omega-blok.

U pitanju je fenomen koji se, najprostije rečeno, pojavljuje kad nastanu polja visokog pritiska. Ona su bitna na prelazu iz ljeta ka zimi, jer se staraju o ujednačavanju temperature između tropskih i polarnih regiona.

Ali, ponekad se omega-blok javlja usred ljeta ili zime. Kad meteorolozi čuju za ovaj pojam, obično znaju da ih čeka mnogo posla. Omega je uporna i stabilna – trenutno se nad centralnom Evropom drži polje visokog pritiska “ograđeno” poljima niskog pritiska nad sjevernim Atlantikom i istokom kontinenta.

Vremenska mapa tada veoma podsjeća na posljednje slovo grčkog alfabeta po čemu je fenomen i dobio ime.I evo ga nad Evropom, kako je to Mika Rantanen, finski doktor meteorologije, slikovito opisao - "u punom svom sjaju".

Meteorolog Ivan Ristić kaže da je početkom septembra došlo do promjene meteorološke situacije - bilo je velikih vrućina i požara, a zatim je uslijedio razvoj visinskih ciklona i tamo gdje je ljeto bilo svježe sa puno kiše, došlo je do porasta temperature. To je slučaj na području Engleske, dijelu Francuske, u Danskoj, dijelu Nemačke, i to se u meteorologiji zove omega blok.

"Fenomen se zove omega-blok zato što visinske meteorološke mape, odnosno, geopotencijal na 500 milibara, izgleda kao slovo omega. Imamo dva visinska ciklona, jedan je nad Španijom, drugi je iznad Grčke, u Jonskom moru, i imamo afrički anticiklon. To je taj greben, potkovica, slovo omega", objašnjava.

Prema njegovim riječima, vreo afrički vazduh izaziva sada rekordne temperature u Engleskoj. Polako se omega sistem narušava kako cikloni slabe, i sa Atlantika stiže svježiji atlantski vazduh koji će promijeniti vreme, a najpre u Engleskoj i u zapadnoj Evropi.

"Već u četvrtak, prema njegovim rečima, imaćemo pad temperature. "Dodatno je snagu dva ciklona pojačala i temperature Sredozemnog mora koja je ove godine četiri stepena viša nego što je to uobičajeno. Na primjer, temperatura Jadranskog mora obično bude između 23 i 25 stepeni tokom cijelog ljeta, a sada smo imali temperature od 27 do 29 stepeni Celzijusa. To je izazvalo i superćelijske oluje, zatim i poplave koje su bile u Sloveniji, Austriji, dijelu Hrvatske, a posle malo i kod nas, a evo donele su poplave i Grčkoj gdje je oboren rekord i na Pilionu je palo skoro 750 mm kiše za dan-dva", kaže Ristić.

U Grčkoj je ponovo sunčano i padavine se ne očekuju.

 (MONDO/Blic)