Region

Stručnjak o ordenju koje je ukradeno iz Palate Srbija: Dolaze iz vojne rezerve, a cijena kutije je pravo bogatstvo

Autor Ivana Vlajković

Stručnjak je govorio o krađi ordena iz Palate Srbija.

Izvor: Kurir/Dado Đilas/MONDO/Petar Stojanović/Privatna arhiva

U sklopu istrage o krađi ordenja iz Palate Srbija, kako se pretpostavlja iz Kancelarije za ordenje, izvršen je pretres stanova i objekata koje koriste okrivljeni među kojima je bivši državni sekretar Slobodan Homen, a kod koga je pronađena veća količina ordenja koje je takođe postalo predmet istrage.

Iz Palate Srbija, da podsjetimo, ukradeno je 43.000 komada ordenja velike vrijednosti, a stručnjak za odlikovanja Stefan Stanimirović otkriva da, iako nije poznato šta je predmet navodne krađe, vrijednost ordenja može biti izuzetno velika, posebno ako se uzme u obzir šta je sve u knjizi Šefa kancelarije ordena Stojana Rudeža opisano da se u njoj čuva i činjenicu da je prije 10 godina vrijednost istih predmeta bila znatno veća, a upravo iz razloga što ti nedodijeljeni primjerci nisu bili dostupni.

"Odlikovanja koje se nalaze u Kancelariji ordena su uglavnom stare zalihe odlikovanja iz perioda FNRJ/SFRJ koja nisu dodijeljena ili su u pitanju rezerve, takođe ukoliko neko izgubi orden ili mu bude ukraden mogao je da podnese zahtjev i dobije zamjenu. Ono što je značajno, u kancelariji ordena držani su i unikatni primjerci odlikovanja, tu su pre svega neusvojene "prve" verzije pojedinih odlikovanja, kao i odlikovanja kovana u sovjetskom savezu koje su nosioci morali da vrate i zamijene za Jugoslovenske nakon rezolucije informbiroa i koja su gotovo jedino tu i sačuvana. Na objavljenim fotografijama se vidi jedan od takvih primjeraka, neusvojeno rješenje ordena narodne armije I reda, sa buktinjama u pozadini i taj primjerak je od neprocjenjivog značaja", navodi Stanimirović.

Kako objašnjava sagovornik, baš pre 10-tak godina, na tržištu se počelo učestalo pojavljivati mnogo rijetkih odlikovanja, često u originalnim pakovanjima koja su potpuno očuvana iz kovnica gdje su se proizvodila, što je rezultiralo time da njihova vrijednost znatno opadne.

"Iako su mnoga odlikovanja u SFRJ dijeljena u desetinama hiljada primjeraka, mnoga retka odlikovanja su se pojavila, Orden Jugoslovenske zastave kojim je odlikovano samo 700 ljudi vrijedio je 500 evra, a sada je njegova vrijednost oko 150, dok je orden Narodnog oslobođenja koji je dodijeljen svega 262 puta vrijedo 1.000 ili 1.500 evra, a sada je oko 700 evra isti simptom pratio je jednu od najređih medalja, diplomatsku Medalju za zasluge čija se vrijednost sada kreće od 100 do 200 evra.

Iako je vrijednost odlikovanja sada umanjena, bili smo svjedoci pojave velikog broja vrlo vrednog i rijetkog ordenja koje se pojavljivalo u savršenom stanju. Isto tako, poslednjih godina pojavili su se i primerci manje vrijednih odlikovanja, ali nikako bezvrijednih, i dalje govorimo o primjercima odlikovanja u potpuno savršenom stanju koja postižu cijene od više desetina evra", objašnjava.

Takođe, kutije u kojima dolazi ordenje, kao i svaki dio posebno su vriedni, a kako kaže Stanimirović, kutije nekada mogu da budu vrijednije i od samih odlikovanja. "Iako ne možemo sa sigurnošću tvrditi da su ovo odlikovanja koja su predmet navodne krađe, njihov broj i njihovo stanje upućuju nas na to da dolaze iz neke vrste državne ili vojne rezerve", kaže sagovornik.

Osim u prostorijama Slobodana Homena, da podsjetimo, velika količina ordenja pronađena je u prostorija u vlasništvu osumnjičenog J. M. a Treće osnovno javno tužilaštvo je takođe saopštilo da su ispitana tri lica. "Osumnjičenima se stavlja na teret da su izvršili krivično djelo u vremenskom periodu od 2009. godine do 2018. godine, nakon čega je javni tužilac 2019. godine prekinuo zastarelost krivičnog gonjenja preduzimajući dokaznu radnju, zbog koje činjenice je omogućeno zakonito preduzimanje daljih dokaznih radnji od strane javnog tužioca, dok apsolutna zastarelost za ovo krivičnog djelo nastupa 2029. godine", piše u saopštenju tužilaštva.

Iz tog tijela dodaju da su osumnjičeni Slobodan Homen i S. B. trenutno nedostupni državnim organima, zbog čega je sudu podnijet prijedlog da se za njima raspišu potjernice i odredi im se pritvor.

(Kurir/MONDO)