Region

Gradonačelnik Vukovara bacio prijedlog statuta Vukovara na ćirilici

Autori mondo.ba index.hr

Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava napravio je incident na sjednici Gradskog vijeća Grada Vukovara, kada je na pod bacio prijedlog statuta Vukovara na ćirilici.Takođe je izjavio da nisu stvoreni uslovi za veća prava srpske manjine.

Izvor: Mondo/ Goran Sivački

Prijedlog statuta mu je dao odbornik SDŠ-a Srđan Kolar, nakon odluke Vijeća da se nisu se stekli uslovi za ravnopravnu upotrebu ćirilice u Vukovaru.

Na statutu koji je Kolar predao Penavi naslov je bio ispisan ćiriličnim pismom, dok je podnaslov na latinici na kome piše "Da se bolje razumijemo", što je i naslov kampanje Srpskog narodnog vijeća koja ima za cilj skidanje stigme sa ćirilice, prenosi zagrebačka N1 televizija.

 "Ovo smatram činom agresije o kojoj sam pričao, a koja dolazi u režiji Srpskog narodnog vijeća, Milorada Pupovca i SDŠ-a u Vukovaru", rekao je Penava i poručio Kolaru da ga je duboko uvrijedio.

 Prema njegovim riječima Kolar je tim činom "pogazio sav napor i trud" u procesu mirne reintegracije.

"Vaši su uzori četničke šubare i spomenici koji okružuju ovaj grad. Zanima vas ono što niste uspjeli 1991., da uvedete ćirilicu u ovaj grad. Silovane žene vas ne zanimaju. Mrtva djeca vas ne zanimaju! Ako bude trebalo protiv velikosprske agresije juče, danas, sutra svim sredstvima!", rekao je Penava.

Kolar je na to , kako se navodi, optužio Penavu da ne može da prihvati trećinu stanovništva u Vukovaru, a zamjenik gradonačelnika Vukovara Srđan Milaković ocijenio da je sednica gradskog vijeća organizovana kao "suđenje srpskoj zajednici, pripadnicima srpske nacionalne manjine u Vukovaru, ali i u cijeloj Hrvatskoj".

 Penava je takođe na sjednici izjavio da nisu ispunjeni potrebni preduslovi da bi se uvela posebna prava u okviru ravnopravne upotrebe jezika i pisma srpskoj manjini u Vukovaru.

Penava je to rekao na sjednici Gradskog veća, a nakon konstatacije da je postignut određeni nivo dijaloga između građana hrvatske nacionalnosti i svih ostalih nacionalnih manjina koji omogućava suživot do određenog nivoa.

Na sjednici je takođe zaključio da se "sistemski odlaže sprovođenje postupka protiv počinioca ratnih zločina tokom ratnih dešavanja 90-ih godina", prenosi Index.hr

Penava je dodao i da "oni nemaju problem sa Srbima koji su branili Hrvatsku i onima koji su tu zatečeni", ali da imaju problem "s onima koji ne idu u Kolonu sjećanja" u Vukovaru.

U julu ove godine hrvatski Ustavni sud odlučio je da prava srpske nacionalne manjine u Vukovaru moraju da se unaprijede.