Region

Završen sabor u Nikšiću, izneta četiri zahteva Crnoj Gori FOTO, VIDEO

Autori mondo.rs mondo.me Beta

Zvanični deo crkveno-narodnog sabora u Nikšiću ispred Saborne crkve završen je, a ključna poruka vlastima u Crnoj Gori je da pravoslavna Mitropolija traži bezuslovno zakonsko i ugovorno priznanje i uvažavanje.

Izvor: MONDO

Pravoslavna mitropolija crnogorsko-primorska, koja se oštro protivi donošenju vladinom Predlogu zakona o slobodi veroispovesti, traži to priznanje i uvažavanje i za tri eparhije - budimljansko-nikšićku, Zahumsko-hercegovačku i Mileševsku.

Od Vlade Crne Gore se traži sledeće:

Zatraženo je zaključivanje ugovora sa Vladom CG kojim bi se, ravnopravno i pod suštinski istovetnim uslovima, koji su sadržani u ugovorima koje je vlada zaključila sa drugim crkvama i verskim zajednicama, regulisala pitanja od zajedničkog interesa.

Zatraženo je i donošenje zakona o restituciji i pravednoj nadoknadi bespravno oduzete crkvene imovine i odustajanje od novog otimanja imovine crkvama i verskim zajednicama.

Takođe, zatraženo je na Ustavu i međunarodnim standardima zasnovano zakonsko regulisanje i poštovanje autonomije crkava i verskih zajednica.

Poručeno je da ovi zahtevi nisu privilegije, već opšte pravo za sve crkve i verske zajednice i ponovljena poruka sa Trojičindanskog sabora da će Pravoslavna crkva u Crnoj Gori čuvati, obnavljati i braniti sve svoje svetinje.

Episkopi, sveštenici i vernici, kao građani Crne Gore poručili su i da najodlučnije stoje u odbrani svoje vere i slobode, u odbranu svojih neotuđivih građanskih prava.

Ukazuje se da ostvarivanje verske slobode i praktikovanje verskih prava predstavlja samu suštinu ljudske slobode i ljudskih prava.

Podseća se da je dužnost države da svakome jemči mir, prava, pravdu i pravnu sigurnost, a da je dužnost države i da jemči slobodu, koja je prirodno pravo i da štiti imovinu, a ne da je otima.

Na Saboru 6000 vernika, bilo bi ih više da nisu sprečeni

Uprkos lošem vremenu, prema zvaničnim procenama saboru je prisustvovalo između 6.000 i 7.000 vernika, a bilo bi ih, što je potvrdio i mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, i više da je nekim vernicima iz Republike Srpske, BiH i Srbije, koji su krenuli na sabor, bio dozvoljen ulazak u Crnu Goru.

Eparhija mileševska je saopštila da njenom sveštenstvu nije dozvoljen ulazak u Crnu Goru, a u saopštenju se navodi da su zaustavljeni na graničnim prelazima u Ranču Polju, Čemernu i Dobrakovu.

Na saboru su pročitana i pisma podrške koja su Mitropoliji crnogorsko-primorskoj uputili Vaseljenski patrijarh, Sinod Ruske pravoslavne crkve, Ukrajinska pravoslavna crkva, monaštvo Manastira Hilandara i papa Franja, a koji su saglasni da je predloženi zakon o veroispovesti diskriminatorski, s ciljem otimanja imovine MCP u korist nekanonske CPC.

U pismu koje je Vaseljenska patrijaršija uputila predsedniku Crne Gore, Milu Djukanoviću, poručuje se da su s čuđenjem primili vest da je šef crnogorske države izrazio podršku stvaranju Crnogorske pravoslavne crkve (CPC), kao i da je vlada usvojila zakon o slobodi veroispovesti, koji podrazumeva podržavljenje imovine MCP i još tri episkopije.

Mošti Svetog Vasilija Ostroškog Čudotvorca donete su jutros u Saborni hram posvećnog Svetom Vasiliju Ostroškom Čudotvorcu, u kome od devet sati Svetu arhijerejsku liturgiju služi mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije sa arhijerejima, sveštenstvom i sveštenomonaštvom.

Crkveno-narodni sabor, koji organizuju Mitropolija i Eparhija budimljansko-nikšićka, održan je 11 sati ispred Saborne crkve u Nikšiću na kome će biti pročitan proglas i iskazano nezadovoljstvo protiv, kako je navedeno, anticrkvenog Predloga zakona o slobodi veroispoviesti koji će se 24. decembra naći pred poslanicima Skupštine Crne Gore.

Policija na graničnim prelazima Ilino Brdo i Vraćenovići dozvoljava ulazak samo sveštenicima i "porodičnim ljudima".

Portal Vijesti preneo je da su iz Uprave policije saopštili nezvanično da organizovani dolazak autobusima nije najavljen i da shodno zakonu zbog procene bezbednosti ne dozvoljavaju ulazak organizovanim grupama.

Okupljenima na crkveno-narodnom saboru u Nikšiću pročitna su pisma podrške koja su Mitropoliji crnogorsko-primorskoj uputili Vaseljenski patrijarh, Sinod Ruske pravoslavne crkve, Ukrajinska pravoslavna crkva, monaštvo Manastira Hilandara i papa Franja, a koji su saglasni da je predloženi zakon o veroispovesti diskriminatorski, s ciljem otimanja imovine MCP u korist nekanonske CPC.

U pismu koje je Vaseljenska patrijaršija uputila predsedniku Crne Gore Milu Đukanoviću poručuje se da su s čuđenjem primili vest da je šef crnogorske države izrazio podršku stvaranju Crnogorske pravoslavne crkve (CPC), kao i da je vlada usvojila zakon o slobodi veroispovesti, koji podrazumeva podržavljenje imovine MCP i još tri episkopije.

Iz MCP saopštili su da će mošti Svetog Vasilija ostati u hramu sve dok poslednji vernik ne dobije blagoslov i da nema potrebe da se stvaraju gužve.

Uprkos tome prilazi Nikšiću zakrčeni su i na ulazima u grad formirane su kilometarske kolone.

 Na Sabor u Nikšiću pozvani su isključivo građani iz Crne Gore, jer se Predlog zakona odnosi na hramove i crkvenu imovinu koji se nalaze na teritoriji te države.

Iz MPC u petak su saopštili da su na Sabor dobrodošli svi koji žele da se pomole i zauzmu jasan stav radi odbrane svetinja Božijih i umnoženja bratske ljubavi.

Biznismen posle pokušaja atentata u Beogradu došao na Sabor

Crnogorski biznismen Miodrag Daka Davidović, na koga je nedavno pucano iz snajpera u Beogradu, prisustvuje crkveno-narodnom Saboru u Nikšiću. On je u Crnu Goru doputovao prvi put nakon duže od sedam godina.

"Crkveni sabor nije mesto ni za kakve ideološke, političke ili nacionalne simbole ili parole - neka se vijore samo crkveni barjaci i litije i neka se čuju samo molitve i reči uzdanja u Boga, koje će najbolje pokazati našu odlučnost da svetinje branimo i odbranimo uz pomoć Božiju u miru i bratskoj ljubavi", kaže se u saopštenju.

Navodi se da su svi pozvani da se pomole Bogu pred moštima njegovog vernog sluge Svetog Vasilija Ostroškog Čudotvorca.

"Ali se mogu pričestiti samo oni koji su kršteni u Pravoslavnoj crkvi, koji se trude na putu Božijem i koji poste ovaj Božićni post, koji je u toku", kaže se u saopštenju.

Poručuje se da Crkva okuplja, a ne razjedinjuje, i to sve vjernike bez razlike.

"Bog nije nikad bio u sili, nego je uvek i svugde Bog u pravdi. Samo to ćemo na Saboru i da tražimo - pravdu Božiju i pravdu ljudsku za našu Crkvu, za naše svetinje, za naše hramove, manastire i grobove predaka", navodi se u saopštenju.

MCP i Eparhija budimljansko-nikšićka poručili su da će danas u Nikšiću svi biti zajedno u molitvi protiv bezakonja.

"Odlučni za odbranu svetinje, bratsko pomirenje i isceljenje bratomržnje koja truje Crnu Goru, zaogrnuti verom, nadom i ljubavlju šaljući jasnu poruku da je jedini pravi put - put bogoljublja i bratoljublja", kaže se u saopštenju.

Tagovi