Mitropolit Amfilohije odgovorio premijeru Crne Gore Dušku Markoviću o pozivu na dijalog o Zakonu o slobodi veroispovesti. "Hvala na pozivu, ali ako bude kao do sada, onda bolje i da ne započinjemo razgovor", kažu iz Mitropolije.
Da li će se i kako razrešiti situacija oko Zakona o slobodi veroispovesti u Crnoij Gori, koji je izazvao veliko negodovanje Srpske pravoslavne crkve i dela građana i vernika, teško je reći.
Predsednik Vlade Crne Gore Duško Marković najavio je razgovor sa mitropolitom Amfilohijem, odnosno najavio da će mu poslati poziv na razgovor. Iz Mitropolije Crnogorsko-primorske odgovaraju da su spremni na razgovor, ali ako se uvaže obe strane, odnosno ako Mitropolija da svoje predloge, a ne samo da sluša.
Mitropolit Amfilohije se u izjavi podgoričkom "Danu" zahvalio Markoviću na tome što je obećao da će ga pozvati na razgovor, ali...
"... Ako pod tim pozivom on podrazumeva onakve razgovore kakvi su dosad nekoliko puta vođeni, gde se mi obavezujemo da prihvatimo to bezakonje, i da o njemu razgovaramo, onda tu bolje da se ne započinje nikakav razgovor", poručio je Amfilohije crnogorskom premijeru.
On je poručio da je crkva spremna za razgovorako je vlast u Crnoj Gori spremna da prihvati amandmane koje je Mitropolija podnela na Zakon o slobodi veroispovesti.
Pre ove izjave, sastao se Episkopski savet Mitropolije Crnogorsko-primorske, da je nazovemo "crkvena vlada" SPC u Crnoj Gori, koji je izrazio punu spremnost da razgovara o zakonu, ali na način koji će potpuno uvažavati obe strane u dijalogu.
"Ukoliko crnogorske vlasti smatraju da mogu samostalno da nameću teme i rešenja, kao što su to ranije radili i danas čine, pozivajući na dijalog samo o primeni Zakona - sa pravom ćemo smatrati da se radi o fingiranju poziva za dijalog, što će biti odgovornost Vlade. Pravoslavna Crkva je zainteresovana da Crna Gora u svom pravnom sistemu ima najbolji mogući zakon koji uređuje pitanja verskih sloboda i pravnog položaja verskih zajednica", navodi se u saopštenju Episkopskog saveta MPC.
Episkopski savet je takođe najavio podnošenje inicijative Ustavnom sudu Crne Gore za ocenu ustavnosti ovog zakona, navodeći da je tekst inicijative u završnoj fazi, nakon "ozbiljnih konsultacija sa najširim krugom pravnih stručnjaka", a razmotreni su i drugi pravni mehanizmi. Najavljeno je da će inicijativa biti podneta "u najskorije vreme".
EVO ŠTA ĆE SVE MITROPOLIJA PREDUZETI: Zakon je udar na pravo svojine, NEMA PREDAJE
"Zbog velikog interesovanja javnosti u pogledu razloga zbog kojih inicijativa još nije podneta Ustavnom sudu od strane Crkve, slobodni smo da javnost obavestimo da u skladu sa odredbom čl. 36 tč. 3 Zakonom o Ustavnom sudu, taj sudski organ može i sam pokrenuti postupak ocene ustavnosti pravnih akata, osobito imajući u vidu jedan broj očigledno neustavnih odredbi ovog zakona, i to, pre svega, onih koji se tiču istorijski stečenog pravnog subjektiviteta crkava i verskih zajednica i neprikosnovenosti prava njihove svojine", dodaje se u saopštenju.
Vladike su, takođe, jasno poručile da molebani i litije, koji se održavaju u mnogim crnogorskim gradsovima od usvajanja ovog zakona, "nisu usmereni protiv države Crne Gore, kako se to, pogrešno, tvrdi sa najviših državnih adresa".
"Upravo je suprotno - sve to činimo za njen napredak. Naše molitve su samo protiv bezakonja. Što bude manje bezakonja, naša zemlja će biti bolja, a budućnost svih njenih građana izvesnija i svetlija", poruka je vladika.