Stručnjaci iz Srbije upotrijebili su sve svoje znanje kako bi spasli svijet od novog virusa.
Najstručniji tim najiskusnijih srpskih naučnika, epidemiologa, virologa i farmaceuta u specijalnoj laboratoriji Instituta za virusologiju, vakcine i serume "Torlak" ubrzano radi na razvoju vakcine protiv nove vrste koronavirusa, od kojeg je u svijetu oboljelo gotovo 8.000, a umrlo 170 ljudi.
Nakon što je "Torlak" prije nekoliko mjeseci poslije 15 godina proizvela novu vakcinu protiv sezonskog gripa, srpski stručnjaci upotrijebili su sve svoje znanje kako bi spasili svijet od novog virusa.
Od 14 zemalja koje su prošle godine učestvovale u projektu Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), samo su Srbija, Brazil i Vijetnam su uspjele da naprave novu vakcinu protiv sezonskog gripa.
"Nakon što su Kinezi uspjeli da izoluju novi virus i analiziraju njegov genetski kod, tim naših stručnjaka je počeo ubrzano da radi na vakcini protiv novu vrsta koronavirusa. Vakcine koje su već razvijene protiv virusa SARS i MERS su im početna osnova za razvoj nove vakcine, a ono što im zadaje muke jeste to što je novi virus veoma promjenljive strukture", navodi za "Alo!" dobro upućeni izvor.
Ideja srpskih stručnjaka, koji su gotovo na pragu otkrića nove vakcine, jeste da virus sagledaju već u njegovoj preliminarnoj fazi kako bi imuni sistem mogao da ga napadne prije nego što se stopi s ćelijama. Ovaj projekat je samo jedan u nizu doprinosa sveobuhvatnom strateškom partnerstvu koje Srbija ima gotovo na svim poljima u odnosima sa Kinom.
Da su stručnjaci iz Srbije spremni da pomognu kolegama iz Kine da se što pre dođe do vakcine protiv tog virusa, potvrdio je juče i ministar zdravlja Srbije Zlatibor Lončar.
"Naša zemlja je organizovala najstručnije ljude, koji su se bavili sličnim problemima u prošlosti i koji su pravili vakcine. Oni su spremni da pomognu kolegama iz Kine. Danas će dobiti kompletne podatke, koje će predočiti predsjedniku Aleksandru Vučiću, koji je u ličnom kontaktu sa kineskim predsjednikom Si Đinpingom", uvjeren je Lončar.