Region

Zašto ne znamo "Bože pravde"?: Sramni podatak koliko Srba zna himnu

Autori mondo.rs Politika

Državljani Srbije masovno ne znaju koliko himna "Bože pravde" ima strofa, a kamoli sve njene stihove, ko je napisao tekst, a ko komponovao melodiju.

Izvor: Mondo/Stefan Stojanović

Statistika kaže, naziv himne Republike Srbije ne zna 12 odsto njenih državljana, samo 12 procenata zna cijeli tekst himne, skraćenu verziju moglo bi da izrecituje 36 odsto građana, a 40 odsto zna svega prva dva stiha.

"Bože pravde" napisana je prije bezmalo 150 godina. Naziv joj nikad nije mijenjan, ali pojedini stihovi jesu u skladu sa promjenom na vlasti.

Tekst je napisao Jovan Đorđević, književnik, dramaturg, upravnik Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu i Narodnog pozorišta u Beogradu. Muziku je komponovao Davorin Jenko, slovenački kompozitor i dirigent, koji je u drugoj polovini 19. vijeka živio i radio u Srbiji.

U čast punoljetstva kneza Milana prvi put je izvedena pozorišna predstava "Markova sablja" avgusta 1872. godine u Narodnom pozorištu u Beogradu.

Smjena dinastija, posle Majskog prevrata, nije smijenila "Bože pravde" sa trona. Potraga kralja Petra Prvog za novom himnom završila se prepjevom postojeće. Od tada se pjevalo "Kralja petra Bože hrani", a kasnije "Kralj Aleksandra Bože hrani" za vrijeme kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića.

Srbija u kojoj danas živimo, Ustavom iz 2006. godine vratila je svoju himnu "Bože pravde". U pesmi od osam strofa kralja su zamijenile zemlje, kraljevina, otadžbina, krune, slave, a stih "Srpskog kralja Bože hrani" izmijenjen je u "Bože spasi, Bože brani".

Više djece zna himnu Svetom Savi

Prosvjetne radnike ne iznenađuje što djeca ne znaju sve strofe "Bože pravde", jer nemaju priliku da je često slušaju od početka do kraja da bi mogli spontano i da je pjevuše.

Himnu Svetom Savi gotovo svi đaci znaju, jer je redovno čuju, na prijemu prvaka, proslavi dana škole, školskoj slavi i svim manifestacijama na kojima nastupa školski hor.

Glavni predmet u kojem se đaci najčešće susreću sa himnom i to od prvog razreda osnovne škole jeste muzička kultura.

"Iskusan učitelj će himnu kao vrstu pjesme pomenuti i na časovima srpskog jezika, ali i fizičkog, naročito kad su aktuelna velika sportska dešavanja učitelji mogu da nauče đake kako se treba ponašati dok se intonira himna. Osnovci himnu upoznaju i na časovima predmeta Svijet oko nas, a još detaljnije iz Prirode i društva - rekla je Ljiljana Novković, učiteljica u OŠ "Drinka Pavlović", za Politiku.

Moralna obaveza

Prema riječima kompozitora Slobodana Markovića, nacionalne himne se negdje cijene pretjerano, kao u SAD, Rusiji ili Italiji, dok im se u nekim državama ne pridaje toliki značaj.

Mi smo, prema njegovom mišljenju, u gornjem dijelu tabele, prije svega zahvaljujući sportskim uspjesima. On smatra da svaki stanovnik Srbije ima moralnu obavezu da zna barem prvu strofu "Bože pravde".

Dio javnosti smatra da se tekst himne ne obraća građanima Srbije koji nisu pravoslavci ili su ateisti. I Marković, kao ateista, primjećuje da se u njoj "možda malo suviše često pominje bog".

Kako smatra Dejan Ristić, istoričar, jasno je da zabrinjavajuće veliki broj građana Srbije ne zna tekst himne ili ga stidljivo sriče kada je primoran da se priključi njenom vokalno-instrumentalnom izvođenju.

Himna nije omiljeni muzički hit

"Pogledajte u kom su nam stanju državne zastave istaknute na javnim mestima i zdanjima. Mahom izblijedile, iskrzane, nerijetko prljave i pocijepane, još se gore odnosimo prema državnom grbu. Stavljamo ga na sve i svašta, od suvenira do reklama. Još tužnija je nevjerovatna praksa kod nas da se sopstvenoj himni aplaudira, a tuđoj povremeno zviždi, negoduje i dobacuje. Da li smo svjesni toga da se nijednoj himni, a posebno ne svojoj, nikada ne aplaudira? Himna nije naš omiljeni muzički hit, a njeni izvođači popularni pjevači ili bendovi da bismo ih nagradili aplauzom," ističe Dejan Ristić za Politiku.

Slično smatra i kompozitor Marković, koji kaže da je zviždanje suparničkoj himni "odraz primitivizma".

Standardizovana himna čuva se u državnom trezoru. Očuvaće se i u svakom širom otvorenom srcu.

TEKST HIMNE "Bože pravde"

"Bože pravde, ti što spase od propasti dosad nas,
čuj i odsad naše glase i odsad nam budi spas.

Moćnom rukom vodi, brani budućnosti srpske brod.
Bože, spasi, Bože, hrani, srpske zemlje, srpski rod!

Složi srpsku braću dragu na svak dičan slavan rad,
sloga biće poraz vragu, a najjači srpstvu grad.

Nek na srpskoj blista grani bratske sloge zlatan plod.
Bože, spasi, Bože, hrani srpske zemlje, srpski rod!

Nek na srpsko vedro čelo tvog ne padne gneva grom,
blagoslovi Srbu selo, polje, njivu, grad i dom!

Kad nastupe borbe dani, k pobedi mu vodi hod.
Bože, spasi, Bože, hrani srpske zemlje, srpski rod!

Iz mračnoga sinu groba srpske slave novi sjaj
nastalo je novo doba, novu sreću, Bože, daj!

Otadžbinu srpsku brani, petvekovne borbe plod.
Bože, spasi, Bože, brani, moli ti se srpski rod!"